Koronavírus (COVID-19), ktorý momentálne komplikuje život celému svetU sa možno postará o to, že videá, filmy a seriály na YouTube či Netflixe nebudeme môcť sledovať v najvyššej kvalite. K tomuto kroku vyzvala samotná Európska Únia, ktorá chce dočasne znížiť tlak, ktorý aktuálne zažíva širokopásmová sieť kontinentu.

Európska únia chce znížiť kvalitu YouTube a Netlfixu, kvôli preťaženým sieťam.

Hoci sa väčšinou nad niektorými krokmi EU rozčuľujeme, v tomto smere ich úplne chápeme a rešpektujeme. Kompetentní reagujú na aktuálnu situáciu na starom kontinente. Kvôli pandémii koronavírusu, ostali desiatky miliónov ľudí doma a pracujú z Home Officu. V záujme ochrany zdravia je to skvelá možnosť, avšak nápor, ktorý vytvára na širokopásmové siete je extrémne vysoký.

Aj preto EU odkázala streamovacím platformám, aby zvážili, či dočasne neznížia kvalitu svojich služieb na štandardné rozlíšenie. Tým by sa výrazne znížil nápor, na spotrebu dát. Inými slovami si možno o pár dní nepozriete váš obľúbený klip na YouTube v 4K, ale len vo FullHD, čo zase nie je žiadna katastrofa.

Netflix chce zabrániť zneužívaniu rodinného zdieľania. - svetapple.sk

Európsky komisár Thierry Breton, ktorý je zodpovedný za digitálnu politiku povedal, že streamovacie platformy, spolu s telekomunikačnými spoločnosťami, majú spoločnú zodpovednosť, aby prijali opatrenia. Nikto predsa nechce, aby v tejto naozaj náročnej situácii, ktorú COVID-19 vyvolal, bol nestabilný ešte aj internet.

Na túto výzvu už odpovedal aj hovorca Netflixu. Podľa jeho slov ide skutočne o problém, ktorý treba riešiť. Na druhej strane ale tvrdí, že pre poskytovateľov internetových služieb, platforma ponúka možnosti, pomocou ktorých môžu ukladať knižnicu (filmov a seriálov) bližšie ku zákazníkom. To by malo znížiť záťaž na širokopásmovú sieť. Boli by ste ochotní sa vzdať maximálneho možného rozlíšenia výmenou za štandard (s hladkým fungovaním internetu)? Napíšte nám do komentárov.

Európska únia chce znížiť kvalitu YouTube a Netlfixu, kvôli preťaženým sieťam.
Európska únia chce znížiť kvalitu YouTube a Netlfixu, kvôli preťaženým sieťam.
Prečítajte si tiež  Na internet unikol nový komponent pre iPhone 15. Bude súčasťou každého modelu
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.