Pri prvých testoch nebol problém

Predtým, ako sa sústredíme na to horšie, poďme si povedať všetko dobré. Nakoľko som AirTag predobjednal ešte v piatok, 23. apríla, podarilo sa mi ho získať u autorizovaného predajcu m:zone hneď v prvý deň celosvetového predaja – za čo sa chcem veľmi pekne poďakovať.

Pretože sme jeden (nie môj) AirTag rozbalili a nastavili priamo na pobočke, bol som svedkom, ako bez problémov funguje. Môj kamarát, ktorý má iPhone 12 Pro si ho spároval so svojim iCloud účtom behom minúty a tak sme preverili všetky možné funkcie na vlastnej koži.

Pomerne hlasný zvuk

Na začiatok má veľmi milo prekvapila intenzita zvukového signálu. Ten môžete prehrať kedykoľvek, keď neviete svoj AirTag nájsť, hoci sa nachádzate v jeho blízkosti.

Zariadenie má vo svojom drobnom tele integrovaný reproduktor a vďaka výraznému a možno až trochu nepríjemnému tónu ho začujete aj v druhej miestnosti, prípadne na vzdialenosť cca 5-10 metrov.

Skúšal som aj umiestnenie v priateľkinej kabelke či cestovnej taške, a aj keď pôsobili ochranné materiály (koža a plast) ako tlmiaci prvok, AirTag moje uši stále bez problémov zachytili. Dá sa teda povedať, že toto Apple zvládlo na jednotku s hviezdičkou.

Aplikácia Nájsť

Akonáhle AirTag spárujete s iPhonom a iCloud účtom, zariadenie sa vám zobrazí v aplikácii Nájsť. Pomocou mapy ho teda môžete ľahko lokalizovať a čo je ešte lepšie, funguje to prakticky na akúkoľvek vzdialenosť.

Vďaka neustálej komunikácii s vašim iPhonom a iPadom sa jeho poloha pri presune aktualizuje a aj keď nie je lokalizátor pripojený priamo na internet alebo GPS, systém funguje z môjho pohľadu veľmi spoľahlivo. Pochopiteľne je tu priestor na množstvo testov, ktoré vám v najbližších dňoch určite sprostredkujem. Nakoľko mám však toto zariadenie iba niekoľko hodín, zatiaľ na to nebol čas.

Výmena batérie je veľmi jednoduchá

Veľa ľudí nám píše, ako sa dá na AirTagu vymeniť batéria a či je súčasťou balenia. Apple tu na začiatok použilo veľmi jednoduchý mechanizmus, pri ktorom stačí zatlačiť na zadný kovový krúžok, otočiť s ním smerom doľava a po uvoľnení ho úplne vybrať. Vo vnútri sa sa už nachádza gombíková batéria s označením CR2032, v mojom prípade od výrobcu Panasonic.

Tento proces je veľmi jednoduchý a určite ho zvládne každý používateľ. Batéria je v AirTagu umiestnená takpovediac „na voľno“, takže sa nemusíte obávať poškodenia plastového držiaka, ako napríklad pri ovládačoch od nezávislého kúrenia do auta (kto ho má, ten vie, o čom hovorím). Odstrojené plastové šasi stačí iba prevrátiť a batéria sama vypadne do vašej dlane.

Prečítajte si tiež  Nové počítače Mac s čipom M4 už klopú na dvere. Toto je dátum, kedy ich Apple predstaví

No a za pozornosť stojí aj to, že ak do svojho vybitého AirTagu vložíte novú baterku, po nasadení zadného kovového krúžku vás lokalizátor privíta jednoduchým zvukom. Vďaka tomu budete vedieť, že ste všetko urobili správne.

Chybný kus, zlé nastavenie alebo nepodarený firmvér – nefunguje Precision Finding (vyriešené nižšie)

No a na záver vyčítka, ktorá mi pokazila deň. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, môj AirTag skrátka nefunguje správne. Zariadenie som si rozbalil až v kancelárii a hoci mám najnovší iPhone 12 Pro Max s U1 čipom (ktorý je aktívny), na telefóne sa mi nedá aktivovať Precision Finding. V princípe tak dokážem používať AirTag zhruba do takej miery, ako každý majiteľ iPhonu XS a staršieho.

Nechcem tým samozrejme povedať, že by mi to nestačilo, no práve Precision Finding mi prišiel veľmi zaujímavý, pretože s ním konečne dokážem zúžitkovať potenciál ultraširokopásmového čipu, ktorý mám vo svojom iPhone (pôvodne 11 Pro) už druhý rok.

Samozrejme, AirTag som vyskúšal aj odpojiť a znovu pripojiť. Tak istom som reštartoval svoj iPhone 12 Pro Max a lokalizátor som neskôr spároval aj s priateľkiným iPhonom 11 Pro Max, na ktorom je úplne iný iCloud. Žiaľ, opäť bez úspechu.

Prekontroloval som teda všetky možné nastavenia súkromia, lokalizačných služieb či funkcie Nájsť, no nikde som nenarazil na riešenie problému, ktorý má úprimne dosť hnevá.

Zariadenie pochádza z balenia štyroch AirTagov, z ktorých tri fungovali bez najmenších problémov. Buď mám teda vadný kus, Apple urobilo chybu v jeho firmvéri (áno, aj AirTag má svoj firmvér) alebo mám skrátka niečo nesprávne nastavené a môj telefón mi nevie povedať čo.

Nech už je to akokoľvek, samozrejme, že sa tomu budem venovať aj naďalej a ak na nič neprídem, pôjdem ho reklamovať. Veľmi ma mrzí, že tieto prvé dojmy nedopadli podľa mojich a nakoniec zrejme ani podľa vašich očakávaní, no týmto spôsobom nechcem AirTag nijako zhodiť.

Aktualizácia: Tak ako som predpokladal, nejednalo sa o chybu na strane spoločnosti Apple ale o nesprávne nastavenie v mojom iPhone. Na to, aby vám fungoval Precision Finding musíte otvoriť Nastavenia> Súkromie> Lokalizačné služby> Nájsť> Povoliť prístup k polohe> Presná poloha. Ja som pôvodne hľadal v sekcii Nastavenia> Súkromie> Lokalizačné služby> Systémové služby (apku Nájsť som si v zozname vyššie vôbec nevšimol). Na druhej strane by však malo toto Apple vyriešiť minimálne upozornením pri používaní AirTagu (tak ako to robí, keď chce nejaká apka prístup ku kamere alebo mikrofónu). Predišlo by sa podobným problémom, ktoré dokážu narobiť vrásky aj skúsenejšiemu používateľovi. Ďakujem zároveň aj nášmu čitateľovi Samuelovi za to, že mi dal tento tip, ako postupovať ?.

Prečítajte si tiež  Toto sú prvé unboxing videá nových Macov s čipom M1!

Plnohodnotná recenzia už čoskoro

Jedná sa o malé, veľmi pekné a šikovné zariadenie, ktoré budem určite rád využívať v praxi. Svoj problém považujem skôr za jednu z pôrodných bolestí, ktorá rýchlo pominie a ja vám tak poskytnem plnohodnotnú recenziu, kde opíšem všetky klady a zápory lokalizátora.

Ak už máte doma svoj AirTag aj vy, dajte mi vedieť v komentároch, ako ste s ním spokojní a či ste sa nestretli s podobným problémom ako ja. Budem rád za všetky vaše postrehy a názory!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.