Spoločnosť Apple pracuje na tom, aby zjednodušila život vývojárom na platforme App Store. Hoci stále nepopustila od svojich extrémne vysokých poplatkov, ktoré činia 15 – 30 % zo všetkých transakcií, po novom ponúkla omnoho flexibilnejší spôsob nastavenia ceny za apku. Nič takéto tu predtým nebolo.

Určite ste si všimli, že aplikácie v App Store majú pomerne jednotnú cenovú politiku. Doposiaľ mali ich vývojári k dispozícii celkovo 200 nastavení cenových možností, ktoré považovali za nedostatočné a firme to viackrát pripomenula.

Apple sa preto tento nedostatok rozhodlo zmeniť a pridalo ďalších 700 rôznych cenových bodov, vďaka čomu sú možnosti nastavenia za platbu podstatne rozšírenejšie.

Celkový počet cenových opcií sa rovná číslu 900, čo je v porovnaní s 200 obrovský posun smerom vpred. Nie je to však všetko.

Aplikácie môžu byť extrémne lacné aj drahé

App Store Awards
Zdroj: Apple

Kúpiť aplikáciu v App Store pod 1 € je prakticky nemožné. Aj základné čiastky predstavovali doposiaľ 1,19 € hranicu – po zdražení zo septembra 2022. To sa ale mení. V rámci väčšej variability nastavovania cien totiž spoločnosť Apple priniesla možnosť, vďaka ktorej nové aplikácie nie len zdražejú ale teoreticky budú aj lacnejšie.

Aby sme to lepšie priblížili, nový model, ktorý bol prezentovaný v dolároch ponúka možnosť nastaviť najnižšiu cenu za aplikáciu na úroveň už od 0,29 $. Vzhľadom na to, ako Apple určuje tieto ceny v Európe môžeme predpokladať, že za toto isté budeme na Slovensku platiť cca 0,39 € až 0,49 €.

Na druhej strane však Apple prichádza aj so zmenou, ktorá je obrovským prekvapením. Nové aplikácie totiž môžu byť aj výrazne drahšie, pričom cenový strop je nastavený na čiastke 10 000 amerických dolárov. V Európe by sa to mohlo rovnať 11 999 € – na oficiálne ceny si ale ešte musíme počkať.

Apple si na extrémne drahý softvér posvieti

tim cook generálny riaditeľ spoločnosti Apple
Zdroj: Apple

Prvé čo nás napadlo, keď sme zistili informáciu o cenovom strope 10 000 $ bol fakt, že sa z App Store stane raj pre podvodníkov. Človek sa totiž občas nechá nachytať a aj za aplikáciu zaplatí podstatne viac, ako pôvodne chcel.

V tomto prípade to ale tak nie je. Technologický gigant totiž uviedol, že 100 najvyšších cenových bodov je k dispozícii iba na požiadanie ako súčasť úsilia znížiť potenciál podvodov. Nie každú aplikáciu teda bude možné predávať za takúto cenu.

Prečítajte si tiež  Valentín už klope na dvere a vy nemáte darček pre svoju polovičku? Apple vám ochotne pomôže!

Na záver sa hodí spomenúť, že nové cenové možnosti budú k dispozícii od dnešného dňa pre aplikácie založené na systéme predplatného. Pre všetky ostatné aplikácie ako aj nákupy v nich potom prídu na jar 2023. Ako hodnotíte zmenu vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here