Spoločnosť Apple je preslávená tým, aký razantný prístup má ku ochrane súkromia svojich zákazníkov a používateľov. Aj preto sme sa doposiaľ nestretávali so žiadnymi reklamami v natívnych aplikáciách alebo službách. To sa ale mení.

Nedávno sme vás informovali o tom, že do App Store zamieria ďalšie reklamy a čo je ešte horšie, už po prvých dňoch fungovania sa v nich začala objavovať inzercia na hazardné hry. Ako sa ale teraz ukázalo, nie je to ten najväčší problém.

Twitter profil Mysk dnes prišiel na to, že spoločnosť Apple v skutočnosti zbiera pomerne dosť údajov z operačného systému iOS, aby mohla lepšie cieliť reklamu na potencionálnych zákazníkov.

reklama
reklama

Dvaja šikovní vývojári, ktorí na to celé prišli tak vyjadrili pomerne vážne obavy nedodržania z ochrany súkromia, na ktorej technologickému gigantovi (aspoň podľa jeho vlastných tvrdení) tak veľmi záleží.

iOS vie o vašej činnosti úplne všetko. Niekomu to môže nahnať strach 

Technologický gigant dokáže zistiť o svojich používateľoch aj tie najmenšie možné detaily, medzi ktoré patrí napríklad počet kliknutí na obrazovku. Tieto dáta sú potom v reálnom čase odosielané do Cupertina skrz súbory JSON, kde ich špeciálne algoritmy analyzujú a využívajú na lepšie cielenie reklamy.

A ak si myslíte, že ide o čerstvú novinku, s ktorou sa stretávame sotva niekoľko týždňov či mesiacov, podľa vývojárov to nie je pravda. Apple má sledovať všetkých svojich používateľov už od vydania operačného systému iOS 14.6, ku ktorému došlo ešte v máji 2021.

Apple žiaľ zatiaľ neposkytlo žiadne vyjadrenie a rovnako tak neponúka nijaký dokument, v ktorom by sa dalo zistiť, ako so získanými dátami narába.

Nepredpokladáme síce, že by ich firma predávala tretím stranám, no ak chce byť skutočne transparentná, mala by celý tento prípad čo možno najrýchlejšie vysvetliť. Situáciu budeme aj naďalej sledovať a o všetkom vás informovať.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Toto sú najlepšie hry a aplikácie za rok 2021 podľa spoločnosti Apple

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -