Stratiť smartfón nie je nič príjemné. Máme v ňom naše dáta, dokumenty či fotky a v neposlednom rade má samotné zariadenie určitú hodnotu. Apple to má našťastie zabezpečené cez systém Find My, vďaka ktorému je možné stratené alebo ukradnuté iPhony vystopovať aj vtedy, keď sú vypnuté. Ako teraz píše portál Androidpolice, onedlho sa to naučí aj konkurenčný Android.

Google má údajne pracovať na novom systéme Find My Device, pomocou ktorého budete môcť vystopovať svoj stratený / ukradnutý Pixel oveľa jednoduchšie. Fungovať to bude dokonca aj vtedy, keď sa zariadenie vypne.

S informáciou prišiel portál 91Mobiles, ktorý prezradil, že samotná technológia môže niesť názov „Pixel Power-off Finder“ a na svoje fungovanie bude potrebovať stále zapnutý Bluetooth podobne, ako to robí Apple.

Keď zlodej vypne váš Android, stále ho budete vidieť na mape 

Nová technológia by mala fungovať veľmi podobne ako systém Find My, čo znamená, že telefón bude odosielať informácie o svojej polohe prostredníctvom Bluetooth LE do zariadení, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti.

Tie by potom získané anonymizované dáta mali posielať na server a z neho potom údaje môžu putovať priamo ku majiteľovi zariadenia, ktorý ho týmto spôsobom dokáže lokalizovať na mape.

Nie je žiadnym prekvapením, že Google chce zakomponovať túto technológiu aj do svojho Pixelu s Androidom a v budúcnosti možno do ďalších smartfónov od iných výrobcov. Je to totiž skvelý bezpečnostný prvok, s ktorým môžu zlodeji len veľmi ťažko bojovať.

Informácie sa objavili v zdrojovom kóde Android 14

Android oslavuje 15 rokov
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

V súčasnosti ešte nepoznáme bližšie podrobnosti o tom, ako bude „nová“ technológia od spoločnosti Google fungovať. Samotné informácie pochádzajú zo zdrojového kódu pre Android 14, ktorý spoločnosť Google sprístupnila výrobcom OEM zariadení skrz Early Access Program.

Vývojárom už teda nerobilo problém preskúmať celý kód a objaviť v ňom funkcie, medzi ktoré patrí aj „hardware.google.bluetooth.power_off_finder„. Zatiaľ sa však o nej veľa nevie.

Objavujú sa ale názory, že kópia Findy My od Google bude potrebovať dodatočné hardvérové zásahy do zariadení a preto nie je isté, či ju budú podporovať aj staršie modely Pixel smartfónov. Pri ďalších generáciách by sa to ale mohlo zmeniť a vývojári by mohli systém sprístupniť aj pre iné firmy, ktoré sa spoliehajú na Android.

Google na novej vyhľadávacej technológii pracuje už dlhšie  

Google pracuje na novej technológii slúžiacej na vyhľadávanie zariadení už od roku 2021, kedy sa objavili prvé informácie o tom, že s ňou chce konkurovať spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako použiť funkciu rýchleho orezania fotiek v iOS 17 na iPhone, o ktorej skoro nikto nevie?

Pokiaľ by sa ju podarilo sprevádzkovať, mohla by ponúknuť možnosť jednoduchého stopovania pre viac ako 3 miliardy Android zariadení po celom svete.

Ďalšie náznaky o tejto novinke sa objavili aj začiatkom roka 2023, pričom dnešný únik iba potvrdzuje, že spoločnosť Google sa skutočne chystá predstaviť plnohodnotného konkurenta Find My so všetkým čo ku tomu patrí.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -