AirTag od spoločnosti Apple sa stal v priebehu uplynulých mesiacov absolútnym hitom po celom svete. Zariadenie, ktoré si môžete na Slovensku kúpiť od 31 € je mimoriadne schopné a ochrániť vám môže akýkoľvek majetok, vrátane auta. Presvedčil sa o tom aj tento Slovák. Nemôžeme sa teda čudovať, že AirTag inšpiruje aj spoločnosť Google. Tá sa podľa najnovších zistení portálu 9to5google chystá predstaviť svoju vlastnú alternatívu.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Všetko to začalo už v roku 2021, keď Google začalo pridávať ultraširokopásmové (UWB) pripojenie do svojich smartfónov Pixel 6 Pro a Pixel 7 Pro.

V súčasnosti sa tento hardvér využíva len pri niekoľkých úlohách, ako napríklad odomykanie auta alebo posielanie súborov. Google má však úplne iný cieľ. V sledovaní predmetov vidí obrovský potenciál.

Google sa chystá okopírovať Apple

Google Pixel 7 Pro zadný fotoaparát
Zdroj: Google

Nie je žiadnym tajomstvom, že jedna z najväčších technologických spoločností vynakladá v posledných rokoch čoraz väčšie snahy na to, aby zdokonalila svoju vlastnú aplikáciu „Nájsť moje zariadenie„, ktorá je akousi Android alternatívou pre softvér Find my od Apple.

V praxi má využívať existujúce smartfóny s operačným systémom Android, na presnú lokalizáciou iných smartfónov, ktoré boli stratené alebo odcudzené. Rovnako to funguje aj pri iPhone či AirTagu od Apple.

Ako iste viete, AirTag nemá vstavanú GPS. Ku zariadeniu sa dá pripojiť prostredníctvom technológie Bluetooth LE a UWB čipu. Drobný plastový AirTag po celý čas vysiela signály, ktoré dokáže zachytiť akýkoľvek iPhone, ktorý sa pohybuje v jeho blízkosti a následne odošle presnú polohu do siete služby Nájsť. Všetko je to teda dokonalo premyslené.

Sledovacie zariadenie od Google dostane aj reproduktor 

Svietiace logo spoločnosti Google
Zdroj: Unsplash / Mitchell Luo

A keďže Google pracuje na niečom podobnom, bolo by nelogické, keby firma nemala aj svoj vlastný lokalizátor, ktorý by ešte viac rozšíril sieť „Finder Network„. Sledovacie zariadenie, ktoré je vo vývoji, údajne používa kódové označenie Grogu – ako odkaz na populárny seriál Star Wars „Mandalorian“ – spolu s alternatívnymi názvami „GR10“ a „Groguaudio“.

O vývoj sa má starať tím Nest, pričom samotný tracker môže byť dostupný vo viacerých farbách. AirTag od Apple si dnes kúpite iba v bielej.

Už kódové označenie „Groguaudio“ prezrádza, že drobné sledovacie zariadenie by mohlo obsahovať vlastný reproduktor. Presne tak to má aj AirTag. Neslúži však iba na upozornenie majiteľa zariadenia, ale aj úplne cudzích ľudí. Apple nechce, aby bolo jeho zariadenie zneužívané stalkermi.

Prečítajte si tiež  Takto vyzerajú prvé kryty pre iPhone 7!

V súčasnosti nie je jasné, v akom štádiu vývoja je tento produkt, no jeho uvedenie na trh môže prísť už v priebehu niekoľkých mesiacov. Rovnako tak si netrúfneme odhadnúť ani cenu, no s vysokou pravdepodobnosťou bude nižšia, než tá, ktorú si Apple pýta za AirTag.

Zo sledovacích zariadení sa teda stane produkt, ktorý bude musieť ponúkať svojim zákazníkom pravdepodobne každý výrobca. Hoci spoločnosť Apple nebola prvá, ktorá s týmto nápadom prišla, až po tom, čo sa dostal AirTag na trh sa ukazuje táto technológia ako veľmi užtočná. Dajte nám vedieť do komentára, či ju využívate aj vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -