V nadväznosti na na nový zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý začne onedlho platiť na území Európskej únie a jeho súčasťou sú protimonopolné opatrenia, sa spoločnosť Apple chystá otvoriť svoj operačný systém pre iPhone aj pre aplikácie mimo App Store. Celá zmena dorazí už v rámci aktualizácie iOS 17.4, ktorá je aktuálne v beta testovaní. Ako však informuje 9to5mac, Apple je v tomto smere silno proti.

Technologický gigant z Cupertina sa preto rozhodol svojej používateľskej základni pripomenúť, prečo sa im aj po nadchádzajúcej aktualizácii najviac oplatí sťahovanie a kupovanie apiek priamo cez App Store. Hoci je pravda, že firma bude kontrolovať aj obsah, ktorý si do iPhonu budeme inštalovať mimo jej obchodu, po novom už nad ním nebude mať takú kontrolu, akú má ešte dnes.

Hneď potom, ako si stiahnete aktualizáciu iOS 17.4, ktorá bude dostupná niekedy v marci, sa stretnete s novou kampaňou, ktorú iniciovala spoločnosť Apple a ktorej cieľom je aj posilnenie dôveryhodnosti obchodu App Store. Jej hlavnou úlohou je vyzdvihnúť tento internetový obchod, ako „bezpečné a dôveryhodné miesto„, z ktorého môžete bezstarostne inštalovať apky do svojho zariadenia.

Odomknutie iOS pre sideloading vyvoláva obavy 

App Store
Zdroj: Unsplash / James Yarema

Hoci niektorí ľudia odomknutie iOS pre alternatívne internetové obchody s aplikáciami vítajú, v spoločnosti Apple majú z tejto zmeny veľké obavy.

Viacerí vysokopostavení predstavitelia spoločnosti Apple vrátane Phila Schillera už stihli vyjadriť svoje obavy smerované na nový zákon o digitálnych trhoch. Odborníci naznačujú, že blížiaca sa zmena môže vystaviť používateľov iPhonov „novým rizikám„.

A hoci je regulačný tlak na Apple skutočne silný, firma zaviedla prísny rámec usmernení, ktoré musia vývojári dodržiavať, aby ich obchody s aplikáciami boli prístupné spotrebiteľom v EÚ. Azda najvýznamnejšou požiadavkou je fakt, aby boli všetky apky notársky overené. Uvidíme, ako to dopadne v praxi a či bude mať avizovaná zmena tak zásadný vplyv na iOS, ako sa o tom dnes hovorí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple sa opäť postaralo o záchranu života. V hlavných úlohách Apple Watch
Môže ťa zaujímať
- Reklama -