Taliansky protimonopolný úrad dnes udelil spoločnostiam Apple a Amazon pokutu v celkovej výške viac ako 200 miliónov eur (225 miliónov USD) za údajnú protisúťažnú spoluprácu pri predaji produktov Apple a Beats – informuje o tom agentúra Reuters.

Pokuta je vyvrcholením vyšetrovania, ktoré sa začalo minulý rok v súvislosti s obvineniami, že obe spoločnosti blokovali predaj zariadení Apple a Beats koncovým predajcom s cieľom potlačiť hospodársku súťaž vo svoj prospech.

Taliansky dozorný orgán dnes uviedol, že zmluvné ustanovenia dohody medzi oboma spoločnosťami z roku 2018 znamenali, že iba vybraní predajcovia mohli predávať výrobky v talianskom obchode Amazonu, čo bolo v rozpore s pravidlami EÚ a ovplyvnilo to cenovú súťaž.

Prečítajte si tiež  Apple dostalo pokutu 10 miliónov eur. Dôvodom je vodeodolnosť iPhonu

Amazon dostal konkrétne pokutu 68,7 milióna eur (77,3 milióna USD), zatiaľ čo Apple dostalo pokutu až 134,5 milióna eur (151,2 milióna USD).

Dozorný orgán tiež nariadil obom firmám, aby ukončili obmedzenia a umožnili maloobchodníkom s originálnymi výrobkami Apple a Beats prístup do talianskeho internetového obchodu Amazon „nediskriminačným spôsobom“.

Apple aj Amazon uviedli, že sa plánujú proti pokutám odvolať…

Nešlo o prvé vyšetrovanie Apple talianskym protimonopolným úradom

Toto nie je prvé vyšetrovanie zo strany talianskeho protimonopolného úradu, ktoré bolo sústredené na spoločnosť Apple. Predchádzajúce vyšetrovanie sa zaoberalo spomaľovaním iPhonov kvôli starým a slabým batériám.

Toto konanie protimonopolný úrad označil za istú formu „cieleného zastarávania elektroniky“ a následne udelil spoločnosti Apple pokutu vo výške 10 miliónov eur. Tá ju neskôr zaplatila.

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -