Google je najpoužívanejší internetový vyhľadávač na svete a presne preto sa v minulosti kompetentní rozhodli, že doň zakomponujú aj svoj vlastný porovnávač cien. Používatelia sa tak mohli dostať ku tým najlacnejším ponukám na internete, z čoho samozrejme Google zarábal nemalé peniaze.

Problém bol však v tom, že na samotnom Google sa nachádzali aj iné internetové stránky, ktoré ponúkali takúto službu.

- Reklama -

Podľa Európskej komisie však spoločnosť tento fakt nerešpektovala a svoj porovnávač cien „natvrdo“ zvýhodnila pred ostatnými tým, že sa nachádzal na prvej priečke vyhľadávacieho poľa. Všetky ostatné alternatívy boli pod ním.

Súd teda zhodnotil, že spoločnosť zneužila svoje dominantné postavenie na trhu, za čo musí zaplatiť astronomickú pokutu vo výške až 2,42 miliardy eur.

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

Len tak pre zaujímavosť, ak by sme zhrnuli všetky pokuty, ktoré udelila Európska komisia spoločnosti Google za uplynulé štyri roky, ich výsledná suma by dosahovala cca 8 miliárd eur. A to veru nie je málo ani pre tak veľkú firmu.

Jedna z najhodnotnejších spoločností na svete 

Netreba zabúdať, že tržby Googlu prekonali v roku 2020 hranicu 154 miliárd eur, takže 2,42 miliardy eur nie je čiastka, ktorá by tejto spoločnosti spôsobila zásadné problémy. Na strane druhej, určite sa z nej kompetentní netešia pretože ich donútila škrtať niektoré výdavky.

Google je súčasťou skupiny spoločností Alphabet, ktorá vznikla v roku 2015 aby zhromaždila všetky služby a projekty, na ktorých Google do tej doby pracovalo. Spomenúť môžeme napríklad YouTube, Waze, Motorolu a ďalšie.

Aktuálna hodnota spoločnosti Alphabet na akciovom trhu dosahuje skoro 2 bilióny amerických dolárov. Firma tak patrí spolu s Microsoftom a Applom medzi najhodnotnejšie spoločnosti na svete.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJforbes
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.