Hoci spoločnosť Apple vyhrala súdny spor, ktorý viedla s Epic Games za porušenie pravidiel v App Store, vývojári Fortnitu jej značne skomplikovali situáciu.

Sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogersová totiž rozhodla, že Apple musí sprístupniť platby tretích strán v aplikáciach v App Store. Príde tak o svoju províziu.

- Reklama -

Technologický gigant má túto požiadavku splniť najneskôr do 9. decembra 2021 kedy uplynie 90 dní od vynesenia rozsudku. Apple medzitým požiadalo o zotrvanie v súdnom príkaze, pretože potrebovalo viac času na to aby zistilo ako vyhovieť rozhodnutiu.

Sudkyňa však tejto žiadosti nevyhovela a firme neposkytla žiadny dodatočný čas na splnenie príkazu. To znamená, že Apple má už iba mesiac na to aby zistil ako sprístupniť vývojárom možnosť použitia externých odkazov a tlačidiel, pomocou ktorých by vedeli vložiť do apiek svoje vlastné platobné systémy.

Apple vraj neurobí nič dobrovoľne kým k tomu nie je donútené  

Apple však tvrdí, že týmto spôsobom bude nutný implementovať do App Store tak zásadné zmeny, že to naruší celú platformu a poškodí spotrebiteľov či vývojárov.

Právnik spoločnosti Epic Games na tieto slová reagoval tým, že to je len stratégia spoločnosti Apple, ktorá sa na trhu správa monopolne.

Firma sa vraj všetko pokúša oddialiť a nerobí nič dobrovoľne pokiaľ k tomu nie je prinútená (napríklad súdnym rozhodnutím).

Prečo sa sudkyňa rozhodla nevyhovieť Apple? 

App StoreSudkyňa Gonzalezová mala jasný dôvod prečo tak tvrdo reagovala na žiadosť spoločnosti Apple. Podľa jej vyjadrenia Apple nechcelo len predĺžiť celý proces o pár dní ale vyslovene potrebovalo získať dodatočný čas. V praxi sa bavíme pokojne aj o troch, štyroch či dokonca piatich rokoch!

Otázne však zostáva či je samotné rozhodnutie sudkyne naozaj v poriadku. Nech je situácia akákoľvek, internetový obchod Appe Store vytvorila práve spoločnosť Apple a po celý čas sa oň stará a zveľaduje ho. Pokiaľ vývojári nie sú spokojní s niekoľko percentným poplatkom za vykonaniu nákupu v apke, vôbec tu nemusia svoj softvér ponúkať.

Dajte nám vedieť do komentára čo si o tom myslíte vy.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJiphonehacks
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.