Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že ambiciózna cesta elektrického vozidla Apple Car, známeho aj ako „projekt Titan“, sa po desaťročnom úsilí a miliardovým investíciám skončila bez úspechu. Apple chcel vyrobiť vlastný automobil, ktorý by bol vybavený pokročilým systémom autonómneho riadenia. V jeho útrobách sa mal nachádzať šialene výkonný procesor, ktorý by bol ekvivalentom štvorice čipov M2 Ultra.

Ako píše Mark Gurman z agentúry Bloomberg, do vývoja projektu Titan bol hlboko zapojený tím spoločnosti Apple, ktorý sa zameriava práve na vývoj čipov. „AI mozog“ vozidla mal byť poháňaný špeciálne navrhnutým procesorom zo série Apple Silicon, ktorý mal prekonať výkon aj tých najvýkonnejších počítačov Mac.

Len pre predstavu, jeden procesor M2 Ultra, ktorý je doposiaľ najvýkonnejší čip, aký kedy Apple predstavil, obsahuje neuveriteľných 134 miliárd tranzistorov, 24-jadrový CPU, až 76-jadrové GPU a 32-jadrový Neural Engine. Pokiaľ by ste si ho chceli vyskúšať, nájdete ho v počítačoch, ako Mac Studio alebo Mac Pro.

Apple M2 Ultra
Zdroj: Apple

Je to teda jasný dôkaz toho, že napriek zrušeniu tohto ambiciózneho projektu je spoločnosť Apple naďalej odhodlaná posúvať technologické hranice a bežným ľuďom prinášať produkty so schopnosťami, ktorým sa nedokáže vyrovnať žiaden konkurent.

Apple prišiel o miliardy, no vývoj Apple Car môže padnúť na úžitok 

A hoci zaznamenal projekt Titan miliardové straty, ešte stále nemôžeme hovoriť o úplnom neúspechu. Odborné znalosti a inovácie, ktoré Apple získal v rámci tohto úsilia môže v budúcnosti použiť v úplne iných produktoch, teoreticky aj počítačoch Mac.

Dnes však musíme konštatovať, že ukončenie projektu Apple Car znamená koniec odvážnej vízie „počítača na kolesách“, ktorý mohol zmeniť naše skúsenosti s klasickou jazdou v aute.

Na jednej strane je to obrovská škoda, no na strane druhej to možno aj dopadlo dobre. Ak by totiž Apple predstavil produkt, na ktorý svet ešte nie je pripravený, mohlo by dôjsť ku oveľa väčším stratám.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Tesla sa bude ovládať cez Apple Watch. Potvrdil to Elon Musk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -