Aj keď sme dúfali, že sa to nestane, spoločnosť Apple oficiálne zastavila ambicióznu cestu k vytvoreniu svojho vlastného elektrického autonómneho vozidla, čím podľa agentúry Bloomberg ukončila desaťročie trvajúci projekt, do ktorého investovala miliardy dolárov a v rámci ktorého získala stovky patentov.

Napriek značným prostriedkom a úsiliu vloženým do projektu Apple Car dospel technologický gigant k záveru, že táto iniciatíva nie je v jeho podaní realizovateľná a preto sa rozhodol radšej vzdať. Jeff Williams, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Apple oznámil približne 2 000 zamestnancom, ktorí sa venovali projektu Apple Car, že vývoj definitívne končí.

Táto nepríjemná novinka znamená veľkú zmenu pre tím, z ktorého mnohí prejdú do sektora umelej inteligencie spoločnosti Apple, ktorý funguje pod vedením šéfa AI Johna Giannandrea. Práve do tejto oblasti musí spoločnosť Apple v najbližších rokoch investovať čas, zdroje aj úsilie, aby jej neušiel vlak. Mnohí konkurenti už dávno predstavili svoje vlastné riešenia, ktorými dobíjajú celý trh. Na Apple sa stále čaká.

Apple bude musieť aj prepúšťať 

Samozrejme, nakoľko dôjde k rozpusteniu tak veľkého tímu, nezaobíde sa to ani bez prepúšťania. Ovplyvní to napríklad hardvérových inžinierov a automobilových dizajnérov, ktorí sa na projekte podieľali. Nutné je podotknúť, že mnohých z nich firma prilákala od iných veľkých automobiliek. Vo výsledku zrejme už nikdy neuvidia produkt, na ktorom tak tvrdo a hlavne dlho pracovali.

Zrušenie vývoja Apple Car prichádza po tom, ako sa začiatkom roka 2024 objavili správy, že Apple už prehodnotil svoju víziu Apple Car. Výrobca iPhonov chcel pôvodne konkurovať takým výrobcom, ako je Tesla, a ponúknuť im pokročilé možnosti autonómneho riadenia.

Neskôr však svoj cieľ upravil smerom k vývoju čisto elektrického vozidla s obmedzenými funkciami autonómneho riadenia, ktorého uvedenie na trh plánoval okolo roku 2026. Dnes už, ale tento rok vôbec nič neznamená.

Apple Car bol vo vývoji minimálne 10 rokov

Apple Car
Zdroj: YouTube / Supercar Blondie

Projekt Apple Car bol predmetom špekulácií už od roku 2014, keď sa prvýkrát objavili správy o jeho existencii. V priebehu rokov prešlo vedenie a smerovanie projektu mnohými zmenami v súvislosti s internými nezhodami.

Kevin Lynch, známy svojou prácou na hodinkách Apple Watch, sa v roku 2021 ujal vedenia s cieľom spresniť rozsah projektu tak, aby priniesol konkurencieschopné vozidlo. Napriek tomu bolo nedávno vrcholovým vedením spoločnosti Apple odhlasované rozhodnutie o ukončení vývoja Apple Car, čím sa uzavrela kapitola v histórii spoločnosti, ktorá sľubovala revolúciu v automobilovom priemysle.

Prečítajte si tiež  5 dobových fotiek výstupov a pádov spoločnosti Apple (#2)

Snáď teda niekedy v budúcnosti uvidíme aspoň koncepty, alebo prototypy, ktoré má Apple určite veľmi dobre ukryté niekde vo svojich archívoch. Pomôcť by mohol aj súdny spor, ktorý by giganta donútil tieto dokumenty odtajniť. V minulosti sa to už stalo v súvislosti s prvým iPhonom. Nechajme sa prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -