Začiatkom tohto týždňa sme vám priniesli správu o tom, že jablková spoločnosť po dlhých rokoch vývoja zrušila projekt Apple Car. Nová správa denníka The New York Times priniesla podrobný obraz o tom, ako sa spoločnosť Apple s týmto projektom trápila viac ako dekádu a minula naň nehorázne množstvo financií. Neuveríte, koľko do prác na autonómnom vozidle vrazila.

Spoločnosť Apple začala projekt v roku 2014 a nebola s ním úspešná, až kým ho definitívne nezastavila začiatkom tohto týždňa. Projekt zahŕňal tisíce inžinierov a odborníkov na automobily, ktorí sa snažili vytvoriť elektrické vozidlo s autonómnymi prvkami.

Niektorí pracovníci Apple vraj vedeli, že projekt je odsúdený na neúspech už od samého začiatku, a preto mu hovorili “Titanicová katastrofa” namiesto oficiálneho názvu, ktorým bol “Projekt Titan”.

Projekt Apple Car je mŕtvy. Aké budú ďalšie kroky spoločnosti? 

Generálny riaditeľ Tim Cook projekt podporil, no tímoví členovia, ktorí sa na prácach podieľali si boli vedomí, že jeho praktická realizácia je nemožná. Elektrické auto s autonómnym riadením by muselo mať cenu aspoň 100 000 dolárov a veľmi nízke ziskové marže, aby sa dokázalo presadiť pri tvrdej konkurencii na trhu.

Spoločnosť Apple svojho času údajne viedla rokovania s Elonom Muskom o kúpe Tesly, no tie napokon stroskotali. Musk tvrdil, že rozhovory na túto tému viedol so spoločnosťou Apple už v roku 2014. Akvizíciu svojej firmy ale považoval za veľmi málo pravdepodobnú až nereálnu.

Apple Car a Apple Vision Pro
Zdroj: Apple / Bing AI

Problémom projektu bol aj fakt, že sa spoločnosti nikdy nepodarilo nájsť vhodného vedúceho, ktorý by sa postaral o jeho správne smerovanie. Na projekte Titan sa vystriedali štyria rôzni lídri, pričom tím inžinierov bol viackrát zmenšovaný a následne zväčšovaný.

Podľa mnohých analytikov a odborníkov z odvetvia bolo hlavným dôvodom jeho zlyhania to, že Apple nebol schopný vytvoriť softvér a algoritmy pre autonómne riadenie.

Apple využije nadobudnuté skúsenosti v iných zariadeniach

Z viac ako 2 000 pracovníkov, ktorí sa podieľali na projekte auta, sa niektorí presunú do iných tímov v Apple, kde budú pracovať na umelej inteligencii a iných technológiách. Nie každý, ale bude mať takéto šťastie. Mnohí pracovníci si budú musieť hľadať novú prácu, nakoľko ich Apple prepustí.

Apple CarPlay novinky
Zdroj: Apple

Apple s najväčšou pravdepodobnosťou použije skúsenosti z projektu v prípade iných produktov a systémov. Najčastejšie sa skloňuje hlavne rozhranie CarPlay a visionOS pre náhlavnú súpravu Apple Vision Pro. Nechajme sa teda prekvapiť, ako Apple naloží s týmto nezdarom a aký vplyv to bude mať na ostatné zariadenia z ponuky.

Prečítajte si tiež  Apple CarPlay 2.0 bude revolúciou pre autá. Vieme, kedy sa z nich stane "iPhone na kolesách"

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -