Keď spoločnosť Apple v roku 2008 spustila App Store, šlo o obrovskú revolúciu, ktorou si zabezpečila na dlhé roky príjem v miliardách dolárov. Dôvodom je politika tohto internetového obchodu, ktorá je zameraná na prísnu kontrolu, bezpečnosť a samozrejme zisk. A aj keď je Apple dlhodobo kritizované za to, že si necháva vysoké provízie, kedysi to mohlo byť ešte horšie.

V súčasnosti technologický gigant funguje na systéme, v rámci ktorého si účtuje 30 % poplatok za každý jeden nákup, ktorý sa udeje skrz App Store, alebo aplikáciu, ktorá bola stiahnutá v App Store. Platí to teda aj pre klasické in-app nákupy. 30 % provízia putuje na účet technologického giganta dokonca aj z predplatného. Po 12 mesiacoch sa zníži na 15 %.

Jedinou výnimkou, kde sa platí taktiež „iba“ 15 % provízia, sú aplikácie od vývojárov, ktorí majú na App Store obrat do 1 milióna dolárov ročne. Väčšie firmy, ktoré sa v tomto obchode s aplikáciami starajú o väčšinu tržieb však túto hranicu ďaleko prekračujú.

Koniec koncov, práve vysoké poplatky a uzavretosť platformy App Store sú hlavnými dôvodmi, prečo EÚ vníma spoločnosť Apple v tejto oblasti ako monopol, a čoskoro ju donúti, aby na iOS a iPadOS sprístupnila sideloading. V praxi to znamená, že si na svoj iPhone nainštalujete aj iné obchody s aplikáciami, ktoré si od vývojárov nemusia pýtať také veľké provízia, ako práve Apple. Zmena by mala byť súčasťou iOS 17.

V roku 2011 mal byť poplatok v App Store ešte vyšší

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

Ako informuje portál Macrumors, podľa internej komunikácie spoločnosti Apple, ktorá sa dostala až do amerického kongresu, chcela spoločnosť Apple obrazne zdrať vývojárov z kože.

Firma totiž nebola spokojná s výškou 30 % provízie a uvažovala nad tým, že ju navýši až na 40 %. A to je extrémne veľa.

Pokiaľ by tento nápad firma pretavila do praxe, vývojári tretích strán by na svojich aplikáciách zarobili výrazne menej, ako je tomu napríklad dnes.

Tento návrh diskutoval s troma vedúcimi pracovníkmi spoločnosti Apple Eddy Cue, ktorý aktuálne sedí na pozícii senior viceprezident pre služby spoločnosti Apple a zodpovedá sa priamo generálnemu riaditeľovi Timovi Cookovi.

Loopi Eco Case
Reklama

Napokon však spoločnosť Apple zhodnotila, že nejde o dobrý nápad a cca 10 rokov neskôr poplatok dokonca ponížila pre vývojárov, ktorý majú menší obrat ako 1 milión dolárov na 15 %. Aj tak je to ale vcelku dosť, čo poviete?

Prečítajte si tiež  Zbohom Made in China. Apple bude vyrábať svoje produkty inde. Dôvod nie je nižšia cena

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here