Spoločnosť Apple má pred sebou neľahkú úlohu. Jej podnikanie v Európe sa v posledných rokoch značne skomplikuje a dopomôže tomu aj nový zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý tohto technologického giganta donúti, aby do iOS povolil inštaláciu obchodov s aplikáciami od vývojárov tretích strán, respektíve sideloading (inštalácia aplikácií z iných zdrojov, než App Store).

A aj keď sa nám zdá táto zmena nereálna, technologický gigant sa na ňu potichu pripravuje. Už v súčasnom operačnom systéme od aktualizácie iOS 16.2 sa vyskytujú špeciálne funkcie, ktoré dokážu lokalizovať používateľa. Vďaka tomu Apple zabezpečí, že možnosť inštalácie aplikácií do iPhonu mimo App Store bude fungovať len pre európskych používateľov a nebude sprístupnená napríklad Američanom, ktorí si zvolia európsku krajinu ako región, v ktorom nakupujú aplikácie.

Prvý operačný systém, ktorý by mal túto zmenu podporovať je nedávno predstavený iOS 17. A aj keď jeho premiéra prišla už pred mesiacom na WWDC 2023, vývojári sa o sideloadingu apiek v rámci hlavnej prezentácie nezmienili. Neznamená to však, že iOS 17 pre túto novinku nie je pripravený.

Spoločnosť Apple sa totiž v nedávnom vyjadrení nechala počuť, že komunikuje s EÚ na tom, aby vyhovela všetkým jej požiadavkám. To znamená, že keď bude musieť zaviesť možnosť inštalácie aplikácií mimo App Store, urobí to, no stane sa to pravdepodobne až v období, kedy vstúpi nový zákon do praxe. Apple nechce stratiť ani jeden deň.

Apple už nemá veľa času. Zákon prináša mimoriadne tvrdé pravidlá 

A keďže k tomu dôjde až 5. marca 2024, Apple má ešte dosť času na to, aby sa pripravil na jednu z najväčších zmien, ktorá sa bude týkať jeho platformy iOS.

DMA je súčasťou antimonopolného zákona, ktorý má v hľadáčiku najväčšie svetové spoločnosti. Jeho cieľom je odstrániť výhody gigantov, ako sú Apple, Microsoft či Google a zvýšiť konkurencieschopnosť menších podnikov.

Loopi Eco Case
Reklama

Podľa portálu 9to5mac musí spoločnosť Apple vývojárom umožniť používanie platobných platforiem tretích strán – v súčasnosti prebiehajú všetky platby v rámci iOS cez App Store.

Rovnako musia mať používatelia možnosť inštalovať aplikácie bez toho, aby navštívili App Store a aby toho nebolo málo, iMessage sa musí vedieť prepojiť s inými platformami pre posielanie správ. K poslednej menovanej podmienke však zatiaľ nemáme dostatok informácií.

Aplikácie do iPhonu si nainštalujete aj cez Facebook 

Zuckerberg iPhone
Zdroj: Getty Images / PhoneArena

My už iba doplníme, že dnes už vznikajú prvé internetové obchody pre iOS, pomocou ktorých si budete môcť do zariadenia nainštalovať aplikácie úplne novým spôsobom, pričom prinášajú vývojárom rôzne výhody, vrátane nižších poplatkov.

Prečítajte si tiež  iOS 17.4 nás nečakane pripraví o túto funkciu. Platí to len v EÚ

Túto situáciu chce dokonca využiť aj spoločnosť Microsoft so svojim vlastným riešením, alebo Mark Zuckerberg, ktorého spoločnosť Meta sa nedávno vyjadrila, že Facebook umožní majiteľom iPhonov inštaláciu aplikácií. O tom, ako to celé dopadne rozhodne až čas.

Reklama
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto zákone myslíte vy. Je podľa vás zbytočný alebo je to dobrý krok? Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -