Spoločnosť Apple sa dostala do slepej uličky. V rámci nového zákona o digitálnych trhoch (DMA) musela urobiť na území Európskej únie zásadné zmeny na svojej platforme iOS. V praxi to znamená, že spolu s aktualizáciou iOS 17.4 firma poskytla platobným aplikáciám tretích strán a bankám priamy prístup k NFC čipu, ktorým je vybavený každý iPhone od modelu 6 / 6 Plus z roku 2014. NFC čip bol doposiaľ určený výhradne na platby cez Apple Pay.

Ako teraz informuje agentúra Reuters, Európska komisia chce schváliť plán spoločnosti Apple na otvorenie mobilných platieb už v priebehu budúceho mesiaca. Vďaka tejto novinke budú môcť európske banky ponúkať služby bezkontaktných platieb cez akýkoľvek iPhone so systémom iOS 17.4 alebo novším bez toho, aby museli používať aplikáciu Peňaženka, prípadne službu Apple Pay.

Naopak používatelia si v Európskom hospodárskom priestore budú môcť nastaviť predvolenú aplikáciu peňaženky, ktorá nemusí pochádzať od spoločnosti Apple, ale od úplne iného poskytovateľa bezkontaktných platieb.

Všetky by malo fungovať úplne rovnako ako dnes. Po dvojitom stlačení bočného tlačidla a priložení iPhonu ku terminálu prebehne platba úplne rovnako, ako keby ste použili platobnú kartu.

Odomykanie NFC v iPhone prebehne len v EÚ

Apple Pay
Zdroj: Unsplash / Nathan Dumlao (úprava redakcie)

Dôležité je však podotknúť, že európsky hospodársky priestor je v súčasnosti jedinou oblasťou na celom svete, kde spoločnosť Apple odomkla prístup k NFC čipu vývojárom tretích strán. Nikde inde toto neplatí a ľudia sa musia spoliehať na klasické Apple Pay.

Prakticky od roku 2014 je iPhone a jeho NFC čip uzamknutou platformou, ktorá bankám či iným finančným službám bráni poskytovať svoje vlastné bezkontaktné platobné riešenia.

EÚ sa však nepáčilo, že Apple drží v tomto smere monopol a preto sa rozhodla zakročiť. Už teraz sme veľmi zvedaví na to, ako to bude fungovať v praxi.

Každopádne si však myslíme, že veľa ľudí bude túto zmenu ignorovať a naďalej ostanú verný klasickému Apple Pay, pokiaľ ho ich banka bude podporovať. Teoreticky sa dá hovoriť aj o možnom zániku tejto služby na území EÚ, no pravdepodobne sa to tak rýchlo nestane.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako počúvať hudbu z YouTube na pozadí v iPhone?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -