Častokrát hovoríme o tom, ako niekto okopíroval Apple. Napriek tomu sa neustále stretávame aj s tým, že práve táto firma platí pokuty a väčšinou poriadne mastné. Ináč to nie je ani v tomto prípade. V Cupertine porušili patent a bude ich to stáť skoro miliardu dolárov!
Apple dostalo skoro miliardovú pokutu nie je v tom ale samé.
Tim Cook mal dnes dobrý týždeň. Finančné výsledky ukázali, že Apple bolo počas Q4 2019 mimoriadne úspešné. Tržby predstavovali viac ako 90 miliárd dolárov. Je to historický rekord!
Napriek tomu mu náladu pravdepodobne pokazil patentový spor, ktorý sa otočil priamo proti celej spoločnosti. Apple spolu s Broadcomom musia spoločne zaplatiť pokutu až 1,1 miliardy dolárov firme Caltech, za porušenie patentov, ktoré sa týkajú bezdrôtového prenosu pomocou Wi-Fi. S informáciou prišla agentúra Bloomberg.
Aby sme boli presnejší, tým, že spoločnosť Apple v tomto patentovom spore nie je jediná, je nútená zaplatiť „len“ 838 miliónov dolárov, zatiaľ čo druhá firma Boradcom potom 270 miliónov dolárov. Ani v jednom prípade ale nejde o malú čiastku. V Cupertine navyše platia pokuty pomerne často. Tento mesiac je to minimálne druhý spor, v ktorom prehrali. V tom prvom prišla firma o viac ako 80 miliónov dolárov…
Jablková spoločnosť sa chce odvolať
Ako sme už mohli očakávať, spoločnosť Apple samozrejme nechce platiť skoro miliardovú sankciu a tak plánuje podať odvolanie. V čase písania tohto článku tak však ešte neurobila. Samotná firma Caltech poslala Apple a Broadcom pred súd ešte v roku 2016. Vo vtedy zverejnených dokumentoch sa písalo o tom, že patenty boli porušované v rokoch 2006 až 2012.
Jednať by sa malo ochranné známky na kódy IRA/LDPC. Tie používajú jednoduchšie kódovanie/ dekódovanie, pre rýchlejší prenos dát prostredníctvom bezdrôtovej siete. Oba kódy sa využívali pri štandardoch Wi-Fi 802.11n a 802.11ac, ktoré sú súčasťou veľkého množstva Apple zariadení.
Ako samotná spoločnosť Caltech informovala, Apple porušoval patenty pri produktoch ako iPhone, iPad, iPod Touch, Mac, Apple TV a tiež hodinkcáh Apple Watch. Napriek tomu ale v tomto prípade možno práve Caltech ťahá za kratší koniec.
Podľa Applu prišla samotná žaloba príliš neskoro. Bolo to až 6 rokov potom, ako prišiel na trh štandard 802.11n. Presne preto podľa právneho zástupcu jablkovej spoločnosti už vypršala lehota na vymáhanie náhrady škody. To ako to bude pokračovať budeme samozrejme ostro sledovať aj naďalej.