Technologický gigant z Cupertina má na krku obrovský problém. Apple čelí navrhovanej hromadnej žalobe, v ktorej sa uvádza, že zaznamenáva aktivity používateľov bez ich súhlasu a napriek ubezpečeniam o ochrane súkromia. Týmto má firma porušovať kalifornské zákony – uvádza agentúra Bloomberg.

V žalobe, ktorú podal istý Elliot Libman, majiteľ iPhonu 13, je spoločnosť Apple obviňovaná z toho, že nepravdivo ubezpečuje používateľov o tom, akú majú kontrolu nad zdieľanými informáciami počas používania aplikácii (od Apple).

Apple sleduje aj tie najmenšie detaily s cieľom zarobiť

Apple prekonalo hodnotu 2 bilióny amerických dolárov!V žalobe sa konkrétne spomína, že funkcia „Povoliť aplikáciám vyžiadať si sledovanie“ nebráni spoločnosti Apple v ďalšom zhromažďovaní údajov týkajúcich sa prehliadania a činnosti používateľov.

Nedávno sme sa dokonca celej tejto téme venovali v samostatnom článku. Apple dokáže o svojich používateľoch zistiť aj tie najmenšie detaily, ako napríklad to, koľkokrát klikli na displej zariadenia.

Zaznamenáva teda ohromné množstvo interakcií a tie následne využívajú inzerenti pri propagácii svojich aplikácií a softvérov v internetovom obchode App Store. Takto konanie môžeme označiť prinajmenšom za nemorálne.

Vodu káže, víno pije 

tim cook generálny riaditeľ spoločnosti Apple
Zdroj: Apple

V sťažnosti sa uvádza nasledovné: „Spoločnosť Apple zaznamenáva, sleduje, zhromažďuje a speňažuje analytické údaje vrátane histórie prehliadania a informácií o aktivitách bez ohľadu na to, aké ochranné opatrenia alebo „nastavenia súkromia“ si spotrebitelia nastavili na ochranu svojho súkromia.“

Momentálne o tejto situácii príliš veľa nevieme, no v vzhľadom na to, že na celý problém len pred pár dňami upozorňovali aj bezpečnostní analytici je asi jasné, že Apple má zarobené na poriadny problém.

Ako sme už z podobných situácií zvyknutí, výška pokuty či odškodného sa môže hravo pohybovať na úrovni stoviek miliónov dolárov. Prípad budeme sledovať a o všetkom vás informovať.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Xiaomi predstavilo konkurenciu pre Galaxy Fold. Takto vyzerá skladací Xiaomi MIX Fold 2
Môže ťa zaujímať
- Reklama -