Internetový obchod na aplikácie od Apple má veľmi prísne podmienky schvaľovania. Pokiaľ ich vývojári porušujú, automaticky ide aplikácia zo služby preč. To sa stalo aj v roku 2017 so „Snapp“. Dodnes ale existovala pod iným názvom, „v inej appke“, ktorá fungovala v USA inak ako v Iráne.
Apple odstránilo aplikáciu z App Store. Vývojári ju premenovali a pridali znova ako tajnú appku.
Ľudia sú dnes veľmi sofistikovaní a neustále vymýšľajú nové spôsoby akými môžu niečo obísť alebo oklamať. Firmy sa teda musia mať na pozore. Ešte v roku 2017 bola z App Store odstránená aplikácia, ktorá v Iráne sprostredkovávala zdieľané jazdy.
V princípe malo ísť o niečo podobné ako Uber alebo Bolt (kedysi Taxify). Appka ale evidentne porušovala podmienky spoločnosti Apple a tak bolo rozhodnutie absolútne nekompromisné.
Prešli 3 roky a ako sa ukazuje, appka síce zmizla pod jedným menom, ale náhle sa ukázala pod druhým. Vývojári si vybrali názov RadickRadio. To je dosť nezvyčajné pre appku označujúcu zdieľané jazdy. V USA fungovala ako klasická hudobná služba. Nebolo na nej v podstate nič podozrivé.
Akonáhle ste sa ale ocitli v Iráne a spustili ste ju, automaticky sa podľa IP adresy premenila na vymazanú aplikáciu „Snapp“ a mohli ste vďaka nej využívať možnosti spomínanej zdieľanej jazdy. Samozrejme ani táto appka sa nevyhla pozornosti Applu. Akonáhle na túto kuriozitu kompetentní prišli, RadickRadio okamžite zmizla z internetového obchodu App Store.
Apple požiadal samotných vývojárov o vysvetlenie svojho konania. Tí však žiadnym spôsobom nereagovali. O appku s názvom RadickRadio sa mal postarať istý Susann Albrecht. Je to teda pekný príklad toho, ako aj niečo zakázané môže fungovať naďalej. Popravde nám prišlo toto riešenie trochu „okaté“.
Ako sme už ale uvideli, appka fungovala takýmto spôsobom celé 3 roky. To znamená, že bola v podstate veľmi úspešná. Kto vie, koľko sa v App Store podobných appiek ešte nachádza…