Spoločnosť Apple v priebehu uplynulých dní oznámila svoje finančné výsledky za prvý štvrťrok 2024. Zákazníci aj akcionári sa dozvedeli, že hoci sa iPhone nepredával dobre a v porovnaní s rovnakým sledovaným obdobím vykázal pokles až na úrovni 10 %, čo v reči čísel predstavuje päť miliardovú stratu, výsledky firmy to nijako výrazne neovplyvnilo. Zisk klesol len o 2 %.

Pri tejto príležitosti spoločnosť Apple z čista jasna oznámila svoj nový kolosálny plán spätného odkúpenia akcií v hodnote 110 miliárd amerických dolárov, čo prekvapilo nejedného investora.

Neskôr sa ukázalo, že technologický gigant týmto krokom uskutoční vôbec najväčší spätný odkup akcii v histórií USA. Žiadna iná spoločnosť akcie v takejto hodnote ešte nikdy spätne nenakúpila.

Čo je to spätný odkup akcii 

Spätný odkup akcií je stratégia, pri ktorej spoločnosť odkupuje svoje vlastné akcie z trhu. Tento proces znižuje počet akcií v obehu, čím potenciálne zvyšuje hodnotu zostávajúcich akcií v dôsledku ich zníženej dostupnosti.

Apple to neurobil prvýkrát 

Zaujímavé je, že toto nie je prvé rekordné spätné nakupovanie akcii spoločnosti Apple. Firma ešte v roku 2018 urobila podobný krok ako dnes a nakúpila akcie v hodnote 100 miliárd amerických dolárov. S ohľadom na investíciu to možno bola ešte väčšia akvizícia.

Neskôr nasledovali ďalšie odkupy v rokoch 2019 a 2023 vo výške 50 a 90 miliárd dolárov.

V podobných šľapajách išla aj konkurenčná spoločnosť Alphabet, ktorá prevádzkuje Google. Tá v priebehu uplynulých troch rokov odkupovala akcie za 70 miliárd dolárov / ročne. Podobne konali aj spoločnosti Meta a Microsoft, ktoré odkúpili 50, respektíve 60 miliárd dolárov v akciách.

Apple týmto krokom šikovne zvýšil hodnotu svojich akcií 

Logo Apple z peňazí a Tim Cook
Zdroj: MidJourney, Bing AI (úprava redakcie)

Oznámenie už stihlo pozitívne ovplyvniť cenu akcií spoločnosti Apple, ktorá zaznamenala výrazný nárast o 6,25 % a v predburzovom obchodovaní dosiahla úroveň 183,84 USD za akciu.

Tento nárast odráža priaznivé prijatie plánu spoločnosti Apple, čo podčiarkuje dôveru investorov vo finančné zdravie a budúce vyhliadky tohto technologického giganta.

Celkovo možno konštatovať, že nedávna finančná stratégia spoločnosti Apple nielenže podčiarkuje jej silnú pozíciu na trhu, ale zároveň potvrdzuje jej záväzok zvyšovať hodnotu pre akcionárov prostredníctvom strategického finančného riadenia.

Keďže spoločnosť Apple pokračuje v inováciách a rozširovaní svojho hardvérového + softvérového portfólia, tento rekordný spätný odkup je jasným signálom jej trvalej príťažlivosti a stability v náročnom technologickom sektore.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple by malo do konca mesiaca naplno obnoviť výrobu v Číne.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -