Spoločnosť Apple nám oznámila finančné výsledky za prvý štvrťrok 2024, o ktorých sme vás informovali v samostatnom článku. Aj keď z hľadiska čistého zisku firma nedopadla zle, jej „stroj na peniaze“ zaznamenal výrazný prepad predajov. Apple predal v porovnaní s minulým rokom za rovnaké sledované obdobie až o 10 % menej iPhonov, čo predstavuje čistú stratu až na úrovni 5 miliárd dolárov. A to je obrovský problém.

Technologický gigant z Cupertina čelí komplikáciám najmä v Ázii, kde čínska vláda zaviedla na iPhone prísne reštrikcie. Ľudia toto zariadenie od minulého roka nemôžu používať v štátnej správe, pretože sa Číňania obávajú špionáže zo strany americkej technológie. Situácii potom nepomáha ani fakt, že čínske Huawei vstalo z mŕtvych a na domácom trhu prekonáva jeden rekord za druhým.

Ľudia si radšej vyberajú túto značku ako smartfóny s nahryznutým jablkom v logu. Apple má však na celú vec riešenie, ktoré predstaví v septembri 2024.

Apple má na problém riešenie. Pomôže iPhone 16

iPhone 16
Zdroj: X / AppleHub

Práve v tomto období sa firma chystá predstaviť úplne nový iPhone 16, ktorý prinesie dizajnové, ale aj bohaté hardvérové zmeny. O tom, že sa môžeme tešiť na špičkové fotoaparáty, extrémne výkonné procesory A18 či prvky generatívnej umelej inteligencie asi ani nemusíme hovoriť.

Oveľa zaujímavejší je však fakt, že Apple iPhone zväčší. Týkať sa to má konkrétne iPhonu 16 Pro, ktorý už nebude mať 6,1″ ale 6,3″ OLED displej a tiež iPhonu 16 Pro Max, ktorý nebude mať 6,7″ ale až 6,9″ OLED displej.

Hoci sa vám to nemusí zdať ako veľká zmena, na čínskom trhu sú podobné uhlopriečky extrémne populárne a tak môžu byť pre tamojších obyvateľov veľkým lákadlom.

Veď netreba zabúdať, že práve kvôli Číne v minulosti vznikol 5,5″ iPhone 6 Plus (2014), ktorý odštartoval sériu „phabletov“ s operačným systémom iOS.

iPhone vykázal extrémnu stratu, no celkové čísla sú dobré

Apple finančné výsledky
Zdroj: Apple

Hoci je pravda, že spoločnosť Apple predala až o 10 % menej iPhonov, než v rovnakom období v minulom roku, celkové výsledky to tak zásadne neovplyvnilo.

Technologický gigant dosiahol tržby až na úrovni 90,8 miliardy dolárov, čo je o cca 4 % menej, než v prvom kvartáli 2023, kedy to bolo 94,8 miliardy dolárov. Dobrou správou, ale je, že vďaka popularite služieb stúpla hrubá marža z minuloročných 44,3 % na aktuálnych 46,6 %.

Aj vďaka tomu sa firme podarilo vykázať zisk až na úrovni 23,6 miliardy dolárov, ktorý je len o 2 % nižší, než minulý rok, kedy činil 24,1 miliardy dolárov.

Prečítajte si tiež  Apple vypláca majiteľom iPhonu 7 viac ako 300 €. Toto je dôvod

iPhone 15 sa teraz extréme oplatí 

iPhone 15
Zdroj: YouTube / Parikv99 / sree vighnesh (snímka obrazovky + úprava redakcie)

Na záver ešte jedna dôležitá informácia. Aj keď sa iPhone 15 nepredáva tak dobre, ako by Apple očakával, platí to najmä v Číne a nie u nás. Tieto zariadenia sú absolútne špičkovo vybavené a platí to aj o základných modeloch, ktoré sa extrémne oplatia.

Tak napríklad iPhone 15 (128 GB), ktorý má 6,1″ displej, dvojicu špičkových fotoaparátov, celodennú výdrž batérie s podporou USB-C a veľa iných benefitov kúpite po kliknutí na tento odkaz len za 725 € namiesto pôvodných 949 €.

Zaujímavý je z hľadiska ceny aj iPhone 15 Pro (128 GB). Ten má rovnaké rozmery, ale ponúka aj 120 Hz displej, funkciu Always-on, teleobjektív, výkonnejší čip A17 Pro s hardvérovým ray tracingom či titánovú konštrukciu. Tento model sa predával za 1 199 €, avšak dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 970 €.

Celé to na záver môžeme uzavrieť iPhonom 15 Pro Max (256 GB), ktorý má až 5x optický zoom, obrovský 6,7″ displej a perfektnú výdrž batérie. V čase uvedenia na trh sa predával za 1 449 € a dnes ho po kliknutí na tento odkaz získate za 1 168 €.

Všetky tieto modely sú stále relatívne nové a na niektorých kúskoch viete ušetriť aj niekoľko stoviek eur. To je presne dôvod, prečo sa ich nákup v súčasnosti tak moc oplatí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -