Spoločnosť Apple oznámila finančné výsledky za prvý štvrťrok 2024, v rámci ktorých opäť preukázala dobré finančné zdravie, keď vykázané tržby dosiahli 90,8 miliardy USD a čistý zisk 23,6 miliardy USD.

Problémom však je, že tento výkon mierne zaostáva za minuloročnými ukazovateľmi v rovnakom období, ktoré sa mohli pochváliť príjmami vo výške 94,8 miliardy USD a ziskom 24,1 miliardy USD. Zisk na akciu spoločnosti Apple sa napriek tomu mierne zvýšil na 1,53 USD z minuloročných 1,52 USD.

Pomerne silnú facku Apple dostal na mieste, kde by to každý čakal najmenej. Predaje iPhonu, ktorý je považovaný z dlhodobého hľadiska za najsilnejší produkt, boli totiž v tržbách slabšie až o 5 miliárd dolárov v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, čo určite nie je dobrá správa pre investorov.

Môžu za to najmä problémy s predajom iOS zariadení v Číne, kde rastie popularita konkurenčnej spoločnosti Huawei.

Apple všetko dobieha na službách 

Napriek vyššie uvedeným problémom s iPhonom sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť nový rekord v sektore služieb, keď vygenerovala pôsobivých 23,9 miliardy dolárov.

Tento posun poukazuje na vyvíjajúci sa obchodný model, ktorý sa popri tradičnom predaji hardvéru čoraz viac spolieha na zdroje príjmov orientované zo služieb ako Apple Music, App Store, Apple TV+, iTunes Store, iCloud, Apple Fitness+ a podobne.

Apple finančné výsledky
Zdroj: Apple

Aj pozitívny vývoj v oblasti služieb dopomohol k tomu, že hrubá marža giganta sa vyšplhala z minuloročných 44,3 % na súčasných 46,6 %.

Investori Apple naďalej dôverujú

Odrazom dôvery vo finančnú stabilitu spoločnosti Apple je aj to, že jej predstavenstvo schválilo ďalších 110 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií.

Okrem toho oznámili zvýšenie výplaty dividend, teraz vo výške 0,25 USD na akciu z pôvodných 0,24 $, ktoré budú vyplácané v priebehu mája všetkým registrovaným akcionárom.

Apple čakajú dve významné udalosti v priebehu dvoch mesiacov 

Apple Event
Zdroj: Apple

Generálny riaditeľ Tim Cook vo svojom príhovore vyzdvihol významné udalosti tohto štvrťroka vrátane uvedenia Apple Vision Pro na trh. Táto inovácia predstavuje skok vpred v oblasti priestorových počítačov a ukazuje odhodlanie spoločnosti Apple vyvíjať špičkové technológie.

Cook tiež naznačil nadchádzajúce oznámenie nových produktov na evente Let Loose, ktorý sa bude konať 7. mája a vyjadril nadšenie z nadchádzajúcej konferencie Worldwide Developers Conference (WWDC 2024). Tá odštartuje 10. júna 2024.

Spoločnosť Apple v súlade so svojou zvyčajnou politikou neposkytla žiadne očakávania pre nadchádzajúci štvrťrok. Vďaka svojim konzistentným výsledkom a strategickým úpravám však spoločnosť zostáva ústredným hráčom v technologickom priemysle, ktorého s napätím sledujú spotrebitelia aj investori. Uvidíme, ako sa firme bude dariť ďalej.

Prečítajte si tiež  Uniknutá schéma krabičky iPhonu 12 ukazuje, že tu nebude adaptér a ani slúchadlá.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -