V najnovšej aktualizácii na internetovej stránke podpory pre vývojárov spoločnosť Apple uviedla, že za všetky transakcie uskutočnené v zoznamovacích aplikáciách, ktoré využívajú alternatívne spôsoby platby, bude vyberať 27 % províziu namiesto obvyklých 30 %. Spoločnosť Apple zároveň tvrdí, že znížená provízia nezahŕňa hodnotu za výber a prevod daní, ktoré s týmto biznisom súvisia. Viac sa tejto téme venoval portál Macrumors.

„V súlade s príkazom ACM budú zoznamovacie aplikácie, ktorým bolo udelené oprávnenie na prepojenie alebo používanie platieb tretích strán, platiť spoločnosti Apple províziu z transakcií.“ – uvádza Apple 

Na oficiálnych stránkach pre vývojárov sa tiež uvádza „Spoločnosť Apple bude účtovať 27 % províziu z ceny zaplatenej používateľom bez dane z pridanej hodnoty. Ide o zníženú sadzbu, ktorá nezahŕňa hodnotu súvisiacu so spracovaním platieb a ďalšími činnosťami. Vývojári budú zodpovední za výber a odvádzanie všetkých daní, ako je holandská daň z pridanej hodnoty (DPH) za predaj spracovaný poskytovateľom platieb tretej strany.“

Apple síce zníži poplatky o 3 % no zároveň sa vzdá svojej zodpovednosti

Tieto novinky prichádzajú po minulomesačnom oznámení spoločnosti Apple, v ktorom sa uvádzalo, že splní rozhodnutie holandského úradu pre spotrebiteľov a trhy (ACM), ktoré ju núti umožniť platobným službám tretích strán, aby mohli byť uplatnené v zoznamovacích aplikáciach.

Spoločnosť Apple upozornila, že nebude priamo konfrontovaná s nákupmi uskutočnenými prostredníctvom alternatívnych metód a taktiež nebude môcť používateľom pomáhať s vrátením peňazí, s prezeraním histórie nákupov, správou predplatného a ďalšími záležitosťami, o ktoré sa zvyčajne stará v rámci vlastného platobného systému.

V dôsledku toho budú musieť vývojári, ktorí využívajú nové oprávnenia prevziať tieto dodatočné povinnosti a budú povinní poskytovať spoločnosti Apple mesačné záznamy o každom predaji digitálneho tovaru a obsahu prostredníctvom App Store do 15 kalendárnych dní po skončení fiškálneho mesiaca spoločnosti Apple.

Apple vraj zneužívalo svoje postavenie

Ústupky spoločnosti Apple nasledovali po decembrovom rozhodnutí ACM, podľa ktorého sa spoločnosť Apple tým, že obmedzuje zoznamovacie aplikácie v používaní platobných metód tretích strán, dopúšťa „zneužívania trhovej sily“.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

ACM pohrozila spoločnosti Apple pokutou až do výšky 50 miliónov eur (57 miliónov USD), ak neumožní zoznamovacím aplikáciám uskutočňovať alternatívne platby.

Napriek tomu, že spoločnosť Apple súhlasila s týmito podmienkami, stále sa odvoláva proti rozhodnutiu ACM, ktoré podľa nej nie je v najlepšom záujme používateľov App Store.

Apple tvrdí, že sa „obáva, že tieto zmeny by mohli ohroziť používateľský zážitok a vytvoriť nové hrozby pre súkromie a bezpečnosť súkromných údajov používateľov“. Uvidíme teda, ako celý prípad dopadne. Nechajme sa prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here