Aj keď je na Slovensku ohľadom tejto témy relatívne ticho, v iných krajinách Európskej Únie prebiehajú veľké boje voči spoločnosti Apple. Najnovšie sa to týka Holandského úradu pre spotrebiteľov a trhy (ACM). Ten rozhodol, že plán spoločnosti Apple povoliť aplikáciám v App Store nákupy cez platobné brány tretích strán nespĺňa jeho požiadavky. Výsledkom je to, že Apple musí zaplatiť pokutu vo výške 5 miliónov EUR. To ale nie je najväčší problém.

Samotná kauza sa netočí okolo všetkých apiek, ktoré sa nachádzajú v „jablkovom internetovom obchode“. Konkrétne sa zaoberá iba kategóriou zoznamovacích apiek, ktorým malo byť umožnené vloženie vlastnej platobnej brány, z ktorej by technologický gigant nečerpal žiadne výhody. Apple to síce urobilo, no úradu sa zrejme uvedené zmeny nezdali dostatočné.

ACM pritom už v minulosti rozhodol, že obchod App Store je „nekalý“ a že spoločnosť Apple používa obchodné praktiky, ktoré narúšajú hospodársku súťaž. Aj to je možno dôvod, prečo sa úradníci voči Applu znovu vyhradili a snažia sa dosiahnuť svoje.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Apple musí zaplatiť pokutu vo výške 5 miliónov EUR každý týždeň 

Ako sme už avizovali vyššie, technologický gigant z Cupertina by mal kvôli nesplneniu požiadaviek zaplatiť pokutu vo výške 5 miliónov EUR.

Nejde však o jednorazovú záležitosť ale platbu, ktorá by sa mala opakovať každý týždeň až do chvíle, kým maximálna výška pokuty nedosiahne sumu 50 miliónov EUR. Apple sa môže plateniu celej sumy vyhnúť tým, že zavedie zmeny, s ktorými ACM nebude mať problém.

Prečítajte si tiež  Ľudia minuli v App Store v roku 2021 až o 30 % viac peňazí, než v roku 2020. Niektorí vývojári zarobili miliardy!

„Ohlásené zmeny spoločnosti Apple nespĺňajú požiadavky,“ uviedla komisia ACM v dnešnej tlačovej správe. „V súčasnosti môžu poskytovatelia zoznamovacích aplikácií vyjadriť len svoj „záujem“ o využívanie vlastných platobných brán“.

„Okrem toho spoločnosť Apple vytvorila niekoľko prekážok pre poskytovateľov zoznamovacích aplikácií, aby mohli používať platobné systémy tretích strán,“ dodalo ACM s odkazom na skutočnosť, že zoznamovacie aplikácie musia najprv požiadať o osobitné povolenia a získať súhlas na presmerovanie používateľov na platobné metódy tretích strán.

Boj proti Apple Store sa objavuje po celom svete 

App Store AwardsUvidíme teda, ako sa celá situácia bude vyvíjať aj naďalej. Postupne sa voči spoločnosti Apple búria rôzne krajiny, ktoré chcú zaviesť alternatívne platobné systémy do aplikácií v App Store. Jednou z nich je napríklad Južná Kórea, kde sa na tom naplno pracuje.

Prečítajte si tiež  Zásadné zmeny v App Store môžu prísť už čoskoro. Apple v tomto prípade ťahá za kratší koniec

Ide však o rozumnú a premyslenú dohodu medzi spoločnosťou a úradníkmi, pričom Apple si môže naďalej z jednotlivých platieb brať určité percento provízie. Je to minimálne preto, lebo s prevádzkou App Store má svoje náklady a takisto ide o jeho biznis.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -