Téma súdnych sporov v spojení s firmou Apple patrí azda k najčastejším novinkám, ktoré sa týkajú jablkovej spoločnosti. O najnovší prídavok do tejto kategórie sa postaral patentový spor medzi Apple a spoločnosťou Optis, ktorá v Texase zaznamenala víťazstvo nad technologickým gigantom z Cupertina.

Prečítajte si tiež  Európska Únia možno donúti Apple k prechodu z Lightningu na USB-C

Predmetom sporu sa tentokrát stal patent týkajúci sa technológie LTE a jej prenosu, ktorý mal Apple vo svojich zariadeniach využívať napriek tomu, že nevlastnil práva. Súd v Texase napokon rozhodol v prospech firmy Optis, ktorej musí Apple zaplatiť pokutu vo výške 300 miliónov dolárov. Pôvodne sa malo jednať až o 506 miliónov, no súd rozhodol “iba” o čiastke za vynahradenie škody.

- Reklama -

Optis

Optis sa pri tomto kroku ale nezastavuje. Firma si na Apple brúsi zuby aj na území Veľkej Británie, kde jablková spoločnosť taktiež prehrala. Výška finálnej sumy za porušovanie licencií však ešte nie je stavená, no podľa odhadov by sa mohla vyšplhať až na 7 miliárd dolárov. Pri tomto kroku sa Apple vyhrážal, že ak by sa scenár vyplnil, firma z krajiny jednoducho odíde.

Ak sa pohybujete v týchto kruhoch, určite viete aký status si za uplynulé roky firma Optis svojim počínaním vyslúžila. Nielen Apple, ale aj ostatní veľkí hráči na poli technológií vnímajú spoločnosť ako “patentového trolla“, ktorý v prenesenom zmysle existuje iba preto, aby mohol žalovať ostatné firmy.

Prečítajte si tiež  Komentár: Európska Únia má šancu vyhrať nad Applom. Bude mať iPhone USB-C?

Samozrejme, pokutu vo výške 300 miliónov dolárov si Apple pri svojich astronomických ziskoch sotva všimne. Ak sa ale bavíme o dlhodobom počínaní firmy, Apple nie je jediným terčom, ktorý si Optis vyhliadol.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJEngadget
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.