Koalícia technologických spoločností vrátane gigantov ako sú Spotify, Epic Games a Proton otvorene kritizovala reakciu spoločnosti Apple na zákon Európskej únie o digitálnych trhoch (DMA), ktorý vstúpi do platnosti už 6. marca 2024. Ako iste viete, Apple začal pripravovať v rámci tejto legislatívy otvorenie platformy iOS na starom kontinente, no evidentne to urobil až príliš svojsky.

Dokopy až 34 podnikateľských subjektov obvinilo spoločnosť Apple z toho, že si z nových nariadení Európskej únie robí srandu a zmysel zákona efektívne obchádza aj napriek tomu, že sa drží jeho litery. Ako píše Techcrunch, táto frustrácia vyvrcholila až do toho štádia, že koalícia technologických spoločností zverejnila formálnu sťažnosť adresovanú Európskej komisii (EK), v ktorej požadujú okamžité opatrenia.

Cieľom implementácie DMA bolo vyrovnať podmienky pre vývojárov aplikácií tým, že dostanú zo strany spoločnosti Apple (aj iných gigantov) otvorenejší ekosystém. Podľa odborníkov, ale Apple namiesto toho zaviedol neúnosne vysoké poplatky a zložité požiadavky na dodržiavanie predpisov, ktorý súčasťou je najmä poplatok za základnú technológiu.

50 centov ročne za každú inštaláciu 

V rámci neho by mali vývojári aplikácii platiť gigantovi za každú inštaláciu za aplikácie distribuované mimo App Store, čo považujú za podkopávanie cieľov DMA a zachovanie monopolu spoločnosti Apple na distribúciu aplikácií.

Konkrétne ide o poplatok vo výške 0,5 € / ročne za každú inštaláciu, no účtovať sa bude až po prvom milióne inštalácii danej apky. Na základe toho spoločnosti tvrdia, že ak sa konanie spoločnosti Apple ponechá bez odozvy, automaticky začne podkopávať samotné ciele, ktoré sa EÚ snažila dosiahnuť prostredníctvom DMA, najmä podporu konkurenčných digitálnych trhov.

Apple sa bráni, že je to kvôli bezpečnosti 

Zdroj: Midjourney

Spoločnosť Apple na celú vec reagovala vydaním dokumentu, ktorý nájdete na tomto odkaze a v ktorom sa píše, že sa bude aj naďalej zameriavať na bezpečnosť a ochranu súkromia používateľov zariadení s operačným systémom iOS.

Gigant zdôrazňuje, že jeho opatrenia na dodržiavanie DMA sú navrhnuté tak, aby chránili používateľov pred možným poškodením a inými rizikami.

Zjednodušene povedané, Apple už nebude kontrolovať každú apku, ktorú si do iPhonu budeme môcť nainštalovať pokiaľ nebude pochádzať z App Store, no napriek tomu sa bude snažiť dosiahnuť stav, v rámci ktorého bude takáto inštalácia čo možno najviac bezpečná. No a presne táto činnosť jej bude vytvárať nemalé náklady.

Európska komisia sa vyjadrila 

Pochopiteľne ide o veľký spor, ktorý nie je možné vyriešiť za niekoľko dní a zrejme ani týždňov. Európska komisia však medzičasom uznala sťažnosti koalície technologických spoločností a zdôraznila dôležitosť dôkladnej analýzy úsilia spoločnosti Apple o dodržiavanie predpisov. EK prisľúbila, že ak zistí, že opatrenia spoločnosti Apple sú nedostatočné, tak automaticky zakročí.

Prečítajte si tiež  Toto sú prvé recenzie na službu Apple Fitness+

Spor poukazuje na širšie napätie medzi technologickými gigantmi a regulačnými orgánmi, ktoré sa snažia zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž na digitálnom trhu. Keďže EK sa pripravuje na plné presadzovanie DMA, technologická komunita pozorne sleduje, ako sa táto konfrontácia vyvinie a čo to bude znamenať pre budúcnosť distribúcie aplikácií a možností pre vývojárov v EÚ.

Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo výsledku dopadne. Apple to však evidentne nebude mať také ľahké, ako si zo začiatku myslel. Poplatok za základnú technológiu je rozporuplný a existuje pravdepodobnosť, že ho vývojári napokon ani platiť nebudú…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -