Sen Applu o revolučnej bezdrôtovej nabíjačke sa rozplynul ako domček z karát. Jej vývoj bol oficiálne ukončený ešte počas minulého roka. Úniky spred niekoľkých mesiacov naznačovali, že to v Cupertine stále skúšajú. V roku 2021 v tom žiaľ nebudú pokračovať.

Zbohom AirPower

Celý príbeh začal v roku 2017 na Keynote, kde Apple predstavilo iPhone 8/8 Plus a iPhone X. Ich bezdrôtové nabíjanie mala podporiť nová podložka AirPower. Okrem iPhonu vedela nabíjať aj Apple Watch a AirPods pri plnej rýchlosti (teda taká bola teória). V praxi mala obrovské problémy.

Nabíjacie cievky nedokázali vydržať nápor troch zariadení súčasne, čoho následkom bolo prehrievanie. Okrem toho, že výkon nebol plnohodnotný, AirPower úplne vypovedala službu. Jej prototyp si môžete pozrieť na týchto fotografiách. Fanúšikovia dlhé mesiace nevedeli, čo sa vlastne deje. Apple predstavilo produkt, no viac ako rok ho neuviedlo do predaja.

Napokon prišla studená sprcha počas roka 2019. Technologický gigant priznal porážku a potvrdil, že AirPower už nevyvíja. Z technického hľadiska to nie je možné.

Počas posledných mesiacov sa ale na internete objavilo dosť únikov, týkajúcich sa nových prototypov. Jon Prosser (presnosť 85,5%) dokonca tvrdil, že Apple je pripravené s výrobou. Teraz ale svoje predikcie prudko pozmenil.

Podľa dobre informovaného zdroja priamo z Cupertina už firma neráta s testovaním v roku 2021. Vyzerá to tak, že sa to nezmení ani po tomto období. Inými slovami, nabíjačka AirPower je mŕtva a môžeme ju považovať za jedno z najzvláštnejších zlyhaní Applu za posledné desaťročie.

Z nášho postrehu už iba doplníme, že tento produkt naplno nahradil nový systém MagSafe a MagSafe Duo. Aj keď ani zďaleka nedokáže to čo AirPower, Apple si splnilo „malý sen“ o bezdrôtových nabíjačkách. Snáď sa už podobné fiasko nebude opakovať.

Ak by ste chceli podobnú Qi podložku, zaujímavý produkt má v ponuke spoločnosť Epico (74,90€) a takisto m:zone (59,90€). S druhou menovanou nabíjačkou dopĺňame šťavu aj my v redakcii a musíme povedať, že funguje naozaj prvotriedne. Ak váhate s kúpou, máte naše odporúčanie.

zdroj

Prečítajte si tiež  Skončí Facebook a Instagram v Európe? Vypnúť by ich mohli do mesiaca!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.