Prakticky celý svet dnes obletela správa, ktorá vystrašila nejedného používateľa sociálnych sietí WhatsApp a Threads a neskôr aj Telegram či Signal. Ako informuje denník The Wall Street Journal, spoločnosť Apple z ničoho nič stiahla zo svojho internetového obchodu App Store dôležité sociálne siete. Stalo sa to však našťastie len v Číne.

Tento rázny krok prišiel priamo na žiadosť čínskej vlády, ktorá ako dôvod ich odstránenia uviedla obavy o národnú bezpečnosť, ktoré spomenutý softvér predstavuje. Aplikácie sú teraz v Číne nedostupné na stiahnutie, čím sa novým používateľom zablokuje možnosť získať tieto populárne služby na zasielanie správ a vytváranie obsahu.

Podľa vyjadrení spoločnosti Apple pre portál 9to5Mac o odstránenie týchto aplikácií výslovne požiadal čínsky úrad pre kybernetický priestor. Spoločnosť Apple vyjadrila svoj záväzok dodržiavať miestne zákony v regiónoch, v ktorých pôsobí, a to aj napriek prípadnému nesúhlasu s takýmito politikami.

Apple nemá na výber. Navyše odstránil aj Telegram a Signal

Apple App Store
Zdroj: Apple

Sme povinní dodržiavať zákony v krajinách, kde pôsobíme, aj keď s nimi nesúhlasíme,“ uviedla spoločnosť Apple. Pokiaľ by firma nevymazala z App Store WhatsApp a Threads na čínskom trhu, riskovala by, že jej internetový obchod s aplikáciami bude v danej krajine zatvorený. A to za žiadnych okolností nechcela dopustiť.

Neskôr sa dokonca ukázalo, že okrem aplikácii WhatsApp a Threads boli vymazané aj platformy Signal a Telegram. Vo všetkých prípadoch ide o veľmi populárne apky.

Ako však upozorňujú zahraničné média, aj napriek tomuto kroku môžu používatelia, ktorí si predtým nainštalovali aplikácie Threads a WhatsApp, naďalej pristupovať k týmto službám pomocou VPN nástrojov. Tie umožňujú používateľom obísť regionálne obmedzenia falšovaním polohy, čo je bežná prax prístupu k zakázaným službám v reštriktívnych regiónoch.

Dobrou správou je tiež to, že Slováci sa ničoho podobného nemusia báť. Aplikácie WhatsApp, Threads, Telegram aj Signal sú bežne dostupné v našom internetovom obchode App Store a absolútne nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako používať portrétny režim na iPhone a docieliť fantastické výsledky?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -