Na celom svete pociťujeme vysokú infláciu, ktorá ceny produktov, služieb a energií poslala do závratných výšin. Reagovať na to musia aj technologické spoločnosti ako napríklad Apple, ktoré postupne zdražujú.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Aj keď tento proces prichádza postupne, podľa najnovších správ technologický gigant z Cupertina zo dňa na deň zvýšil ceny svojich produktov v Japonsku až o 25 %. Týka sa to zariadení ako iPhone, iPad či Apple Watch.

S touto informáciu prišli ako prví analytici z Nikkei Asia, ktorí uviedli, že strmý nárast cien bol vyvolaný poklesom hodnoty jenu a zväčšujúcim sa rozdielom v úrokových sadzbách medzi Japonskom a Spojenými štátmi.

Pozrite sa, o koľko si Japonci priplatia za jednotlivé Apple zariadenia

iPhone 12 Pro Max položený na klávesnici počítača Max
Unsplash / Ehimetalor Hays Unuabona

Cena iPhonu 13 sa v Japonsku predtým začínala na úrovni 98 800 jenoch (cca 695 €) a teraz stojí 117 800 jenov (cca 829 €), čo predstavuje nárast o takmer 20 percent.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Najnovší iPhone SE so 64 GB úložiskom stojí o 5 000 jenov (cca 35 €) viac ako predtým, a tým pádom začína na úrovni 62 800 jenov (cca 442 €).

Za iPhone 13 Pro s kapacitou 128 GB po novom Japonci zaplatia o 22 000 jenov (cca 154 €) viac, a to 144 800 jenov (cca 1 018 €). Ceny sú však paradoxne stále lepšie ako u nás na Slovensku.

Macov sa to nateraz netýka 

Nový MacBook Air s procesorom M2 v tmavosivej farbe
Zdroj: Macrumors

Spoločnosť Apple minulý mesiac spolu s uvedením MacBooku Pro M2 zvýšila ceny počítačov Mac v Japonsku o viac ako 10 %, takže v uplynulých dňoch sa ceny žiadnych z týchto zariadení nezvyšovali. Trend sa ale dotkol základného iPadu a iPadu Air, pričom oba modely zdraželi o cca 10 000 jenov (cca 70,5 €). Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať naďalej.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -