Apple je jedna z najväčších a najrozšírenejších spoločností po celom svete. Produkty od spoločnosti s nakúsnutým jabĺčkom v logu nájdeme prakticky na každom rohu a ich cenovky často prevyšujú priemernú mzdu bežného Slováka. Apple vyrába skoro všetko v Číne, na tomto kontinente má aj svoj dodávateľský reťazec, nakoľko iPhony sa skladajú z mnohých dielov a tie sa potom skladajú v továrniach ako napríklad Foxconn či Pegatron. Dnes sa objavila informácia, žeby Apple mohlo presunúť výrobu do USA. Aká je pravdepodobnosť a koľko je asi na tomto pravdy?

Apple a výroba v USA?

Ak by sme potrebovali nájsť globálne jednu z najznámejších a najrozšírenejších spoločností sveta, ktorá pochádza z USA, asi by sme dlho uvažovať nemuseli nad tým, ktorú firmu si vyberieme. Apple produkuje každý rok fantastické produkty a predáva ich ako teplé rožky. Miliónové predaje a miliardové obraty robia z Applu niečo, čo môžme považovať za fenomén súčasnosti. Spoločnosť však nemá len miliardové obraty, ale aj zisky. Hlavný dôvod je samozrejme ten, že výroba produktov je veľmi efektívna a lacná. Marža tak môže byť obrovská. Vôbec nás asi neprekvapuje informácia, že reálne výrobné ceny iPhonov sú každoročne omnoho nižšie ako tie predajné. 

- Reklama -

Skoro všetky produkty sa dnes vyrábajú v Číne a delia sa medzi spoločnosti Foxconn a Pegatron. Len tak mimochodom, Foxconn vyrába aj u nás. Dnes ale analytická spoločnosť Nikkei informovala o údajných plánoch Applu presunúť aspoň časť výroby na domovský americký trh. Dôvod nám nie je celkom jasný, nakoľko by sa takáto zmena určite z ekonomického hľadiska spoločnosti nevyplatila. Okrem tejto domnienky, ktorá unikla na internet sme sa už stihli dozvedieť aj fakt, že gigant Pegatron túto ponuku odmietol práve kvôli vysokým investíciam. Nejde tu totižto len o výstavbu nových hál či platenie za vyššie mzdy a povedzme si na rovinu, že asi aj omnoho kvalitnejšie pracovné podmienky.

Dôvod je aj napríklad ten, že väčšina dodávateľov dielov pre produkty Apple sa nachádza práve v Číne a tak by bola napríklad preprava týchto dielov zbytočne drahá, aj keď na druhú stranu by tu už Apple nemuselo riešiť komplikovanú prepravu už hotových produktov priamo z Číny na svoj trh. Nezabúdajme ale na dôležitý fakt, že väčšina iPhonov sa predá rôzne po svete a nie v Amerike. Či boli tieto informácie teda len mylným oznamom analytickej spoločnosti alebo Apple naozaj niečo podobné zvažuje, nevieme.

Myslíme si ale, že nejakým spôsobom súvisia s prijatím Donalda Trumpa za amerického prezidenta. To, akým smerom sa bude teda výroba naďalej uberať zatiaľ nevieme, no predpokladáme, že z Číny len tak rýchlo nezmizne a ak aj áno, zmizne len časť, nakoľko sa to Applu najviac oplatí. Presunúť celú výrobu do USA by bolo veľmi drahé a je dosť možné, že by sa podobný riskantný krok odrazil aj na samotných cenovkách produktov (ktoré sú už teraz dosť vysoké) a teda aj na predajoch, čo určite nikto nechce.

iPhone - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.