Spoločnosť Apple patrí medzi najväčšie technologické spoločnosti na svete, pričom historicky ako vôbec prvá dosiahla trhovú hodnotu na úrovni 3 biliónov dolárov.

Stalo sa tak presne pred rokom. To však technologický gigant zrejme ešte netušil, akú katastrofu prinesie nasledujúce obdobie. Téme sa venoval portál ABC News.

Kúpite si príslušenstvo pre iPhone či Apple Watch na Loopi. Zaplatíte aj cez Apple Pay a tovar vám bude odoslaný mimoriadne rýchlo. (Reklama)

Počas celého roka 2022 hodnota firmy klesala šialene rýchlym tempom a tento trend sa zatiaľ nezastavil ani začiatkom roka 2023, kedy Apple zvykne pocítiť silný nárast.

Zatiaľ čo presne pred dvanástimi mesiacmi bola hodnota firmy na úrovni 3 biliónov dolárov, dnes je to už iba 1,98 bilióna dolárov (v čase písania článku). Ide o 1/3 stratu.

prepad hodnoty spoločnosti Apple v uplynulých dvanástich mesiacoch
Zdroj: Google (snímka obrazovky)

Podľa analytikov táto situácia ale nie je prekvapivá a masívna strata hodnoty len odráža ťažké ekonomické časy, ktoré nastali v technologickom priemysle a rovnako aj mimo neho.

Padali aj známe indexy Nasdaq či S&P 500

Všetko odzrkadľuje aj technologický index Nasdaq, ktorý v roku 2022 klesol rovnako ako Apple o jednu tretinu. Druhý známy index S&P 500 dosiahol o čosi pozitívnejší výsledok, no akcionárov taktiež nepotešil. Jeho hodnota klesla o 19 %.

Ako dopĺňa ABC News, úpadok tak veľkej a celosvetovo obľúbenej spoločnosti, akou je práve Apple poukazuje na trendy, ktoré v roku 2022 uvrhli americkú ekonomiku do neistoty. Tá sa  žiaľ preniesla aj na začiatok roka 2023.

Aspoň jednou pozitívnou správou teda je, že dôvodom úpadku nie sú nevydarené produkty technologického giganta ale úplne iné faktory, ktoré ovplyvňujú nákupné správanie spotrebiteľov.

Jedným z nich je napríklad nižší záujem o elektronické zariadenia (počítače, tablety či smartfóny) než v čase pandémie a takisto historický nárast inflácie, ktorý spustil agresívnu reakciu Federálneho rezervného systému a narušenie celosvetových dodávateľských reťazcov

Spoločnosti Apple nepomohli navyše ani obmedzenia z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 v Číne, kde stáli mnohé továrne a firma preto nemohla vyrábať svoj iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max – o ktoré je v tomto čase najvyšší záujem. Uvidíme teda, ako sa bude situácia vyvíjať na ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple zamestnal bývalého riaditeľa R&D divízie spoločnosti Mercedes-Benz!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -