Podľa videí, ktoré sa začali vo veľkom šíriť na sociálnych sieťach, vypukli v najväčšej továrni na výrobu iPhonov masívne nepokoje. Stalo sa tak v stredu v čínskom meste Čeng-čou.

Na záberoch, ktoré sa šíria internetom, je vidieť stovky protestujúcich pracovníkov spoločnosti Foxconn, ktorí sa dostali aj do styku s políciou a niektorí z nich boli konfrontovaní bezpečnostnou službou.

Viaceré videá zachytávajú nahnevaných pracovníkov, ktorí sa sťažujú na jedlo, ktoré im bolo poskytnuté, a iní protestujú kvôli tomu, že im spoločnosť Foxconn nevyplatila sľubované prémie. Hlavný dodávateľ Apple vraj nedodržiava zmluvnú dohodu, ktorú podpísali.

Situácia je pre Apple extrémne vážna

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Závod v Zhengzhou je najväčšou továrňou Foxconnu na výrobu iPhonov, v ktorej momentálne pracuje približne 200 tisíc ľudí.

Dôležité je zdôrazniť, že práve Foxconn je zodpovedný za montáž až 70 % iPhonov, ktoré Apple predáva. Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou covid-19 má problémy udržať svojich zamestnancov na pracovisku v tom najhoršom možnom predvianočnom období.

Čínska politika nulového výskytu tohto ochorenia vyžaduje, aby mestá rýchlo potlačili ohniská nákazy prostredníctvom reštrikcií. A keďže sa covid-19 v Zhengzhou už šíri, pracovníci sa chceli vrátiť domov, aby v prípade prísnejších obmedzení nemuseli zostať „uväznení“ v továrni. Utekali dokonca cez ostnatý drôt.

Foxconn vraj nedodržal zmluvu 

Riaditeľ firmy Apple Tim Cook s pracovníkmi vietnamskej továrne
Zdroj: MacRumors

Pracovníci, ktorí začali protestovať, sú nespokojní s internými opatreniami v továrni, ako napríklad s uzavretím jedálne a nedostatkom zásob, na základe čoho vzniká panika.

Ako dodáva Macrumors, problémy v najväčšom závode Zhengzhou by mohli spôsobiť pokles produkcie iPhonov 14 / 14 Pro až o 30 %. Pre Apple to znamená čierny scenár a stratu na úrovni niekoľkých miliárd dolárov.

Hlavný dodávateľ Apple sa už pokúsil situáciu vyriešiť za pomoci atraktívnych nástupných bonusov. Foxconn tiež zvýšil produkčnú kapacitu v inej továrni v meste Šen-čen, aby aspoň trochu zmiernil zastavenie výroby v Zhengzhou. Napriek tomu ale čelí problémom, nakoľko údajne nedodržiava sľúbené zmluvné dohody a to sa zamestnancom ani trochu nepáči.

„Zmenili zmluvu tak, že sme nemohli dostať dotáciu, ako sľúbili. Dávajú nás do karantény, ale neposkytujú nám jedlo,“ povedal jeden z pracovníkov Foxconnu na videu zdieľanom na internete. „Ak nebudú riešiť naše potreby, budeme bojovať ďalej.“

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  iPhone SE 4. generácie môže mať parádny dizajn. Takto má vyzerať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -