Podľa videí, ktoré sa začali vo veľkom šíriť na sociálnych sieťach, vypukli v najväčšej továrni na výrobu iPhonov masívne nepokoje. Stalo sa tak v stredu v čínskom meste Čeng-čou.

Na záberoch, ktoré sa šíria internetom, je vidieť stovky protestujúcich pracovníkov spoločnosti Foxconn, ktorí sa dostali aj do styku s políciou a niektorí z nich boli konfrontovaní bezpečnostnou službou.

Viaceré videá zachytávajú nahnevaných pracovníkov, ktorí sa sťažujú na jedlo, ktoré im bolo poskytnuté, a iní protestujú kvôli tomu, že im spoločnosť Foxconn nevyplatila sľubované prémie. Hlavný dodávateľ Apple vraj nedodržiava zmluvnú dohodu, ktorú podpísali.

Situácia je pre Apple extrémne vážna

iPhone 14 Pro a generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook
Zdroj: Unsplash / Zana Latif (úprava redakcie)

Závod v Zhengzhou je najväčšou továrňou Foxconnu na výrobu iPhonov, v ktorej momentálne pracuje približne 200 tisíc ľudí.

Dôležité je zdôrazniť, že práve Foxconn je zodpovedný za montáž až 70 % iPhonov, ktoré Apple predáva. Kvôli obmedzeniam súvisiacich s pandémiou covid-19 má problémy udržať svojich zamestnancov na pracovisku v tom najhoršom možnom predvianočnom období.

Čínska politika nulového výskytu tohto ochorenia vyžaduje, aby mestá rýchlo potlačili ohniská nákazy prostredníctvom reštrikcií. A keďže sa covid-19 v Zhengzhou už šíri, pracovníci sa chceli vrátiť domov, aby v prípade prísnejších obmedzení nemuseli zostať „uväznení“ v továrni. Utekali dokonca cez ostnatý drôt.

Foxconn vraj nedodržal zmluvu 

Riaditeľ firmy Apple Tim Cook s pracovníkmi vietnamskej továrne
Zdroj: MacRumors

Pracovníci, ktorí začali protestovať, sú nespokojní s internými opatreniami v továrni, ako napríklad s uzavretím jedálne a nedostatkom zásob, na základe čoho vzniká panika.

Ako dodáva Macrumors, problémy v najväčšom závode Zhengzhou by mohli spôsobiť pokles produkcie iPhonov 14 / 14 Pro až o 30 %. Pre Apple to znamená čierny scenár a stratu na úrovni niekoľkých miliárd dolárov.

Hlavný dodávateľ Apple sa už pokúsil situáciu vyriešiť za pomoci atraktívnych nástupných bonusov. Foxconn tiež zvýšil produkčnú kapacitu v inej továrni v meste Šen-čen, aby aspoň trochu zmiernil zastavenie výroby v Zhengzhou. Napriek tomu ale čelí problémom, nakoľko údajne nedodržiava sľúbené zmluvné dohody a to sa zamestnancom ani trochu nepáči.

„Zmenili zmluvu tak, že sme nemohli dostať dotáciu, ako sľúbili. Dávajú nás do karantény, ale neposkytujú nám jedlo,“ povedal jeden z pracovníkov Foxconnu na videu zdieľanom na internete. „Ak nebudú riešiť naše potreby, budeme bojovať ďalej.“

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: ChatGPT dostáva prístup k internetu. Je to veľká revolúcia pre používateľov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -