Ako informuje portál Car and Driver, spoločnosti Aston Martin a Porsche v uplynulých dňoch predstavili dizajn svojich prístrojových panelov vo vozidlách, ktoré budú podporovať novú generáciu Apple CarPlay 2.0. Tú v súčasnosti poznáme len z vizualizácii od Apple a na trhu by sa mala po prvýkrát objaviť niekedy v roku 2024.

Automobilka Aston Martin potvrdila, že prvé vozidlá s touto technológiou stihne uviesť na trh v časovom rámci, a teda v priebehu roka 2024. Firma si však nechala pre seba presný dátum a tiež to, v ktorých modeloch sa s ňou stretneme. Veľmi podobným spôsobom reagovala aj automobilka Porsche.

Tá síce rovnako, ako Aston Martin zverejnila vizualizácie, na ktorých môžeme vidieť skutočne plnohodnotnú integráciu Apple CarPlay 2.0 v jej vozidle, no žiadne bližšie podrobnosti ku tejto téme neboli zverejnené.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Porsche carplay 2.0
Zdroj: Porsche
Porsche carplay 2.0
Zdroj: Porsche
Aston Martin carplay 2.0
Zdroj: Aston Martin
Aston Martin carplay 2.0
Zdroj: Aston Martin

CarPlay 2.0 bol predstavený ešte v roku 2022

Aj keď je táto novinka zaujímavá, v skutočnosti nám ju spoločnosť Apple naservírovala ešte v roku 2022 počas konferencie WWDC 2022. Čas, ale plynie ako voda a vývoj technológie pomaly, ale isto finišuje.

CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Tento „next-gen“ typ CarPlay sa už nezobrazuje len na obrazovke navigačného systému, prípadne infotainmentu, ale poskytuje hlbšiu integráciu aj s prístrojovou doskou.

V praxi to znamená, že CarPlay 2.0 dokáže interagovať s ovládaním klimatizácie, zobrazuje sa na viacerých displejoch súčasne, nahradí vaše budíky, ponúkne vám vlastnú špecializovanú aplikáciu pre ovládanie FM rádia, widgety atď…

CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Toto rozhranie má byť dokonalo prispôsobené jednotlivým modelom vozidiel a identite značky.

Aston Martin ukázal hlbšiu integráciu CarPlay 2.0 s prístrojovou doskou a ovládaním klimatizácie, zatiaľ čo Porsche predviedlo svoje podlhovasté rozhranie CarPlay na centrálnej obrazovke a widgety na druhom displeji. V oboch prípadoch to vyzerá viac, ako zaujímavo.

Podporu CarPlay 2.0 potvrdilo viacero automobiliek

CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Rovnako ako doteraz, aj CarPlay 2.0 bude využívať iPhone na poskytovanie údajov súvisiacich s aplikáciami, ktoré vám bežia na obrazovkách vo vozidle.

Tentokrát však bude systém doplnený aj o informácie priamo z vozidla. CarPlay 2.0 vám teda bude schopný okrem aktuálnej vnútornej či vonkajšej teploty ukázať aj také detaily, ako je napríklad tlak v pneumatikách.

Dôležité je podotknúť, že pripojený iPhone nebude tieto údaje ukladať ani nijako sledovať. Slúžiť majú len pre potrebu vodiča.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple aktualizovala iPhone 5S z roku 2013. K dispozícii je nový update iOS 12.5.6
CarPlay 2.0
Zdroj: Apple
CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Medzi automobilky, ktoré sa zaviazali podporovať CarPlay novej generácie, patrí samozrejme Aston Martin, Porsche a ďalšie značky ako Acura, Audi, Ford, Honda, Infiniti, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercedes-Benz, Nissan, Polestar, Renault a Volvo. Nie je však vylúčené, že sa sem v budúcnosti pridá ešte viac výrobcov.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -