Keď sme dnes sledovali predstavenie operačného systému iOS 16, tak trochu sme očakávali, že Apple vylepší svoj palubný systém pre vozidlá, ktorý nazýva už od roku 2014 CarPlay. To, čoho sme sa ale následne dočkali, nás úprimne a hlavne v dobrom zaskočilo.

Prečítajte si tiež  Toto je 5 noviniek, ktoré dorazili do Apple CarPlay spolu s iOS 15

V Cupertine totiž vytvorili úplne nové používateľské rozhranie, ktoré môže fungovať na všetkých displejoch vozidla. Niečo podobné sme donedávna mohli vidieť maximálne na tomto koncepte. Ani zďaleka nás však nenapadlo, že by mohlo ísť o skorú realitu.

Auto kompletne v rukách iPhonu a CarPlay

Váš iPhone bude v prípade takto rozšírenej integrácie systému dostávať pravidelné informácie o rôznych údajoch priamo z vozidla, ktoré sa týkajú napríklad aktuálnej rýchlosti, teploty oleja, smeru jazdy atď. Následne ich bude môcť použiť v rámci CarPlayu, ktorý pohltí celú vašu palubnú dosku.

Po novom už nebudete musieť prepínať obrazovku do iného režimu, aby ste si nastavili klimatizáciu alebo vyhrievanie / odvetrávanie sedadiel. Váš iPhone bude komunikovať s riadiacou jednotkou vozidla do takej miery, že všetko zvládne sám. Dizajn bude teda pekný a elegantný. Vďaka pravidelným aktualizáciám navyše tak skoro nezostarne.

A aby toho nebolo málo, systém bude schopný pracovať aj s virtuálnym kokpitom, respektíve jeho budíkmi. Používateľ si sám zvolí, aké informácie tu chce vidieť, prípadne aký dizajn tachometra sa mu v danej chvíli najviac páči. Pôsobí to tak trochu ako sci-fi filmu.

Samozrejme je pochopiteľné, že táto funkcia je stále vo vývoji a aj keď ju Apple predstavilo, do praxe sa dostane až podstatne neskôr. Aby sme boli konkrétnejší, v prvých vozidlách si ju budete môcť vyskúšať až koncom budúceho roka (2023). Každopádne sme však radi, že niečo podobné vôbec vzniká. Už teraz sa nevieme dočkať na test.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -