Apple predstavilo slúchadlá Apple AirPods ešte v roku 2016. Zabudli na káblik a fungujú na princípe Bluetooth. Vtedy to bola dobrá alternatíva k iPhonu 7 a 7 Plus. Ten už nemal Jack a v balení sa nachádzali len klasické EarPods s Lightning koncovkou. Ak ste teda chceli bezdrôtové slúchadlá, museli ste si ich dokúpiť. Medzičasom sa z nich stal akýsi trend. V roku 2019 to boli najpredávanejšie bezdrôtové slúchadlá na svete. Mnohí sa ale pýtajú, koľko ich bude stáť situácia, keď stratia jedno slúchadlo. Tu je odpoveď. 

Čo robiť, keď stratíte jedno Airpod sluchátko?

Ešte pred tým, ako si odpovieme na túto otázku, pozrime sa trochu do minulosti. Zo začiatku boli predaje pochopiteľne slabšie. Apple sa s týmto produktom muselo dať do pohybu. Akonáhle sa to ale podarilo, AirPods zažili akúsi revolúciu.

Ich najlepšie časy prichádzajú až 3-4 roky po predstavení. Apple predalo v roku 2019 okolo 60 miliónov kusov a prognózy hovoria o tom, že v 2020-tom by to mohlo byť až 100 miliónov kusov. Na trhu sme mali zo začiatku len jeden model. Následne sa pridala aj pomyselná „druhá“ generácia, ktorá priniesla bezdrôtovo nabíjateľné púzdro.

Dnes máme v ponuke aj špičkovú verziu AirPods Pro (ktorá bola vydaná koncom roka 2019). Podľa odhadov je produkcia nastavená na počet asi 2 milióny kusov mesačne. To vôbec nie je zlé vzhľadom na vyššiu cenu, 279€. Základný model potom začína na úrovni 179€ a ten s bezdrôtovo nabíjateľným púzdrom na 199€ (ceny sa môžu mierne líšiť vzhľadom na predajcu). Určite vás už niekedy napadlo, koľko môže stáť situácia, kedy jednoducho AirPods slúchadlo stratíte.

Apple to vymyslelo tak, aby sa to samozrejme nestávalo. Už samotný princíp ich používania je založený na tom, že ich nosíte v malej praktickej krabičke (v ktorej sa zároveň aj nabíjajú). Je teda oveľa väčšia pravdepodobnosť, že stratíte krabičku aj so slúchadlami ako jeden kus z páru.

Náhoda je ale blbec a to vie každý. Navyše je relatívne veľa používateľov, ktorí AirPods používajú len do jedného ucha. Druhé si nechávajú voľné, aby mohli komunikovať s okolím. Ak as vám podarilo jeden kúsok niekde zapatrošiť, nepodliehajte panike a vyskúšajte najprv tento návod, pomocou ktorého ho môžete nájsť.

Čo ak stratíš jedno AirPod sluchátko?
Čo ak stratíš jedno AirPod sluchátko?

Apple myslelo aj na tých, ktorí stratia AirPod slúchadlo. Daň je však vysoká

Okej, nastala situácia, kedy vám už ani vstavaná (vyhľadávacia) funkcia v operačnom systéme iOS nepomohla. Neostáva vám nič iné, ako ísť napríklad do servisu alebo predajne (ideálne reseller) a nechať si naceniť nové slúchadlo.

Prečítajte si tiež  Apple nemá licenciu na technológiu vlastných procesorov: Toľkoto platí za každý jeden z nich, ktorý použije v iPhone, iPade či Macu

Podľa oficiálneho cenníka autorizovaného servisu Swiss zaplatíte za jeden kus slúchadla AirPod 91,20€ s DPH! Platí to pre prvú a tiež pre druhú generáciu. Cenu za model Pro sa nám nepodarilo zistiť, no v USA štartuje na 99$/kus (normálna verzia 69$/kus). Z toho sa dá celkom ľahko vypočítať, že to bude niečo na úrovni 129-139€ (neprekvapilo by nás ale ani 149€) za jedno slúchadlo AirPods Pro.

Okrem toho sa dá samostatne zakúpiť aj nabíjacia stanica. Ta vás vyjde v prípade prvej ale aj druhej generácie 81,60€ (79$ v USA). Je skoro isté, že v tomto prípade ide o bezdrôtovú nabíjaciu stanicu a ta sa dá zakúpiť aj za 79,99€. Cenu normálneho nabíjacieho boxu sa nám ale opäť nepodarilo zistiť. Je možné, že Apple takúto možnosť ani neponúka. Tak čo, nájde sa niekto, komu sa už AirPods podarilo stratiť?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.