Spoločnosť Apple sa v polovici tohto mesiaca dostala do pomerne nezvyčajného súdneho sporu. Epic Games ju zažaloval kvôli „praktikám“ v internetovom obchode App Store, kedy boli niektorí vývojári znevýhodňovaní pred ostatnými. Autori žaloby nesúhlasia s 30% províziami v rámci in-app nákupov. Až teraz ale pocítia, ako moc to bolo fér…

Spravodlivá 30% provízia

Ako iste viete, cupertinský gigant sa nemazná s nikým kto porušuje obchodné podmienky. Vo chvíli, keď sa do Fortnitu dostala vlastná platobná metóda tak zmizol z internetového obchodu App Store. Trvalo to sotva niekoľko hodín. Je to proti pravidlám a tvorcovia to veľmi dobre vedeli. S týmto krokom ale rátali. Reagovali obsiahlou žalobou a zosmiešňujúcou reklamou.

Apple si však tento pokus o provokáciu nenechalo a počas včerajšieho dňa vymazalo celý vývojársky účet Epic Games (vrátane všetkých hier a aplikácií). Vo všetkých softvérových produktoch, ktoré ostali nainštalované na iOS, iPadOS a macOS zariadeniach používateľov už nie je možné vykonávať akékoľvek in-app nákupy.

Čo to ale znamená v praxi? Pre iniciátorov súdneho sporu jeden obrovský problém. Epic Games je miliardová spoločnosť. Veľké množstvo z jej prjímov tvorí práve platforma od cupertinského giganta. Treba si uvedomiť, že aj za jej vývojom stoja dlhé roky tvrdej práce a tak má Apple právo diktovať si podmienky, za akých okolností tu môžu byť pridávané hry alebo aplikácie.

V rámci platieb a in-app nákupov putuje 30% provízia z transakcií na účet jablkovej spoločnosti. Platí to aj pre predplatné, no pokiaľ trvá dlhšie ako 12 mesiacov, firma znižuje svoj nárok na províziu o 15%. Nie je to síce málo, no stále je to celkom fér. Každý sa predsa môže slobodne rozhodnúť, či tu chce predávať svoje produkty alebo nie.

Kompetentní sa navyše snažia zamedziť iným druhom nákupov, aby ochránili spotrebiteľov. Určite je to len vedľajší úmysel (nebudeme si klamať, že prvoradé sú zisky), no App Store má byť maximálne bezpečný.

Dnes keď v ňom Epic Games nemá žiadnu aplikáciu (aj keď Unreal Engine ostal funkčný) prišla táto firma o značnú časť svojich príjmov. 70% je predsa len lepšie ako 0%. Horšou správou pre vývojárov je aj to, že nikto presne nevie kedy sa sem vrátia. Trvať to môže týždne ale aj mesiace.

Momentálne nie je celkom jasné, do akej miery sa odstránenie z App Store dotklo zárobkov spoločnosti. Určite sa ale nebavíme o zanedbateľných sumách. Nechajme sa prekvapiť, ako to napokon dopadne. Do komentára nám napíšte, na ktorej strane tohto kuriózneho sporu stojíte vy!

Prečítajte si tiež  Na druhý pokus to nevyšlo. Vodeodolný iPhone s USB-C sa predal lacnejšie ako ten prvý!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.