Apple ešte v polovici augusta prehlásilo, že pokiaľ bude spoločnosť Epic Games porušovať pravidlá App Store, bez ľútosti vymaže jej účet. Prešlo iba niekoľko dní a odvážne slová sú realitou. Žiadne hry od tohto vývojára už nenájdete v internetovom obchode.

Epic Games skončil v App Store

Pokiaľ by ste si chceli stiahnuť Fortnite, Battle Breakers či Infinity Blade Stickers do svojho iPhonu, od včerajšieho večera máte oficiálne smolu. Cupertinský gigant ukončil vývojársky účet Epic Games a všetok jeho softvér vymazal z obchodu. Profil tvorcov zostal úplne prázdny.

Spomínané tituly môžete používať ďalej len ak ste si ich už predtým nainštalovali. Platí to aj pre Fortnite, no tu sa vyskytol problém. Odkedy bol odstránený tak nepribudol žiaden nový obsah. Na sezónu 4 s tématikou Marvel (nakoľko neboli dostupné aktualizácie) môžete zabudnúť.

Hra porušila pravidlá ešte 13. augusta. Vývojári do nej zaviedli možnosti priamej platby aby obišli systém nákupu v App Store (a teda 30% províziu). Apple reagovalo vymazaním Fortnitu a Epic následnou žalobou. Celý spor sa začal stupňovať až napokon dospel ku včerajšiemu nekompromisnému kroku.

Apple ponúklo riešenie

Celá situácia je síce napätá, no v Apple sú pripravení ustúpiť. Keď Epic Games znova použije povolený platobný systém (cez App Store), Fortnite sa vráti. To však vývojári zatiaľ neplánujú urobiť. Namiesto toho chcú bojovať. Každý deň pritom prichádzajú o obrovské množstvo príjmov.

Kompetentní v jablkovej spoločnosti sa už stihli vyjadriť, že pre Fortnite nebude platiť žiadna výnimka oslobodenia od provízii. Iné rozhodnutie môže teda v tejto chvíli vysloviť len súd. Na základe aktuálnych informácií ale nepredpokladáme, že k tomu niekedy príde.

Povedzme si na rovinu, že Apple má svoje striktné pravidlá vo svojom vlastnom obchode a každý kto sem pridáva akýkoľvek obsah s nimi automaticky súhlasí. Spoločnosť Epic Games rástla dlhé roky aj vďaka platforme iOS. Začínať podobný boj z jej pozície teda nepovažujeme za férové.

Unreal Engine ostáva

Na záver máme ešte jednu správu, ktorá bola avizovaná už niekoľko dní dozadu. V Cupertine chceli pôvodne vymazať všetky vývojárske účty Epic Games a Epic International. V takomto prípade by ale spor pocítili aj nezávislí tvorcovia, ktorí používajú Unreal Engine.

Voči tomuto zámeru bola podaná sťažnosť a sudca jej vyhovel. Apple má teda dočasný zákaz na vymazanie všetkých vývojársky účtov (s výnimkou toho, ktorý stál za hrou Fortnite) aby na trhu zostali spravodlivé podmienky počas procesu.

Prečítajte si tiež  Apple predstaví svoj televízor v roku 2016!

Vyjadrenie Apple

K poslednému kroku už zverejnila svoje stanovisko aj spoločnosť Apple. Vo svojom oficiálnom vyhlásení potvrdila odstránenie a vyjadrila sklamanie z ukončenia spolupráce. Epic Games mali 14 dní na to aby vyhoveli pravidlám v App Store. O všetkom veľmi dobre vedeli a tak ich toto konanie nemohlo prekvapiť.

Uvidíme ako to dopadne vo finále. Celý konflikt sa nepríjemne stupňuje, no zatiaľ drží na ruke tie lepšie karty Apple. Na ktorej strane stojíte vy? Napíšte nám do komentára!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.