Epic Games rozširuje boj proti Apple a Google

Ak ste si mysleli, že sa jedná len o malú kauzu, ktorá sa o pár mesiacov vytratí, tak ste boli na omyle. Právny konflikt medzi Epic Games, Applom a Googlom trvá prakticky pol roka a zatiaľ to nevyzerá na žiadnu dohodu.

Vývojári sa naopak rozhodli zakročiť ešte tvrdšie a podali sťažnosť na britský odvolávací súd, čím sa celý spor značne rozšíril. Podľa ich názoru bol Fortnite odstránený z App Store nezákonne a teraz sa dožadujú spravodlivého prístupu. To isté platí aj pre spoločnosť Google.

- Reklama -

Je dobré vedieť, že Epic Games netlačí na náhradu škody v USA, Veľkej Británii alebo Austrálii, kde sú vedené súdne konania. Faktom ale ostáva, že táto firma sa svojim sabotovaním pripravila o stovky miliónov eur, ktoré by ináč na platforme iOS a Android mohla získať.

Jej šľachetný čin už čiastočne pohol ľadmi, nakoľko Apple znížilo svoju províziu z 30% na 15% pre vývojárov, ktorých celoročné príjmy neprekročili 1 milión dolárov. Malo by sa jednať o 98% z nich. Sme zvedaví, ako to celé bude pokračovať.

Čo sa vlastne stalo?

Pokiaľ chce pridať vývojár do App Store svoj softvér, musí spĺňať prísne podmienky stanovené “jablkovou spoločnosťou”. Týkajú sa aj in-app nákupov, z ktorých vždy profitujú do istej miery aj v Cupertine. Výška provízie sa pohybuje na úrovni 15-30% (za každú platbu), čo mnohí považujú za neférové.

Epic Games sa rozhodol voči týmto praktikám bojovať a v lete 2020 aktualizoval Fortnitektorý obsahoval úplne novú platobnú metódu. Reakcia zo strany Apple bola presne taká, ako by sme mohli očakávať. Populárnu hru by ste v posledných mesiacoch v App Store hľadali len márne. Jednoducho bola odstránená a dodnes nevedno, či sa ešte vráti.

Tvorcovia boli ale na tento krok pripravení a prakticky okamžite podali na spoločnosť Apple žalobu, ktorá sa týka “neoprávneného” vymazania Fortnitu z internetového obchodu. Uvádza sa v nej napríklad aj to, že kompetentní sa snažia ovládať trhy, blokovať hospodársku súťaž a potláčať inovácie. Používajú pri tom proti-konkurenčné obmedzenia a monopolné praktiky.

Pôvodne to vyzeralo, že sa jedná len o malý spor, ktorý sa časom vyrieši. Nestalo sa tak. Konflikt pretrváva a Apple medzičasom vymazalo aj ostatné hry od Epic Games z App Store. Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy a na ktorej strane stojíte. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here