Európska únia opäť zasiahla do sveta Applu. V rámci zákona o digitálnych trhoch (DMA) nariadila spoločnosti zásadné zmeny v systémoch iOS a iPadOS. Apple už viac nemôže zvýhodňovať vlastné príslušenstvo – ako sú Apple Watch alebo AirPods – na úkor produktov tretích strán.

To znamená, že hodinky, slúchadlá či VR headsety od iných značiek musia mať rovnaké funkcie a práva ako tie od Applu. A to sa technologickému gigantovi z Cupertina pochopiteľne nepáči. Firma totiž vyslovene ťaží z toho, že Apple Watch ponúkajú v spolupráci s iPhonom používateľovi viac, ako iné inteligentné hodinky, prípadne náramky.

Zmeny sa týkajú napríklad rýchleho párovania, zobrazovania notifikácií, zdieľania Wi-Fi prístupov alebo kompatibility s AirDrop – o ktorej sme vás nedávno informovali aj v samostatnom článku. Cieľ je jasný – znížiť závislosť používateľov na Apple ekosystéme a podporiť férovú konkurenciu.

Môže to mať ale aj úplne opačný efekt a to ten, že Apple niektoré produkty či služby (ako spomínaný AirDrop) nebude na starom kontinente vôbec ponúkať. Pre firmu to môže byť jednoduchšie, lacnejšie a bezpečnejšie, ako zavádzať zmeny na úrovni systému len kvôli zákonu DMA.

Apple s rozhodnutím EÚ nesúhlasí a aktívne sa bráni 

Tim Cook Európa
Zdroj: Midjounrey / SvetApple

Apple sa však voči rozhodnutiu EU bráni a 30. mája podal oficiálne odvolanie. Argumentuje najmä ochranou súkromia a bezpečnosti, ktorú sa už roky snaží svojim spotrebiteľom zabezpečiť na tej najvyššej možnej úrovni.

Podľa vyjadrení firmy je neprípustné, aby tretie strany získali prístup k citlivým údajom ako notifikácie či Wi-Fi siete. Apple tvrdí, že pravidlá DMA sú šité len na jeho mieru a obávajú sa zhoršenia používateľského zážitku v Európe.

Hoci teda EÚ koná v dobrom duchu a úmysle, na konci dňa môžu mať jej prísne pravidlá a zákony na svedomí to, že ľudia budú vystavovaní väčšiemu počtu útokov a žiaľ, tie môžu byť nakoniec úspešné aj na iPhone, ktorý im teraz stále dostatočne odoláva.

Napriek odvolaniu musí Apple splniť viaceré konkrétne požiadavky v stanovených termínoch. Napríklad:

  • Prístup k notifikáciám pre iné všetky hodinky (nie len Apple Watch)– do konca 2025
  • Rýchle párovanie slúchadiel – do 1. júna 2026
  • Automatické pripojenie zariadení k Wi-Fi – do konca 2025
  • Prístup k NFC čipu aj pre iné platobné služby – do konca 2025
  • Možnosť streamovania médií (media casting) – do 2026

Výrobcovia príslušenstva nové pravidlá vítajú. Vnímajú ich ako krok k väčšej transparentnosti a otvorenosti platformy iOS, ktorú si Apple doteraz veľmi prísne strážil. EU však zatiaľ na odvolanie spoločnosti nereagovala.

Prečítajte si tiež  watchOS 11 zmení spôsob akým používame Apple Watch. Toto sú najväčšie novinky systému

Ak Apple nedodrží pravidlá, hrozia mu pokuty až do výšky 10 % globálnych príjmov. V hre sú teda miliardy. Zároveň sa ukazuje, že Apple bude musieť – aspoň v Európe – postupne opustiť filozofiu „oploteného sadu“ a začať hrať podľa nových pravidiel.

Čo si o tomto rozhodnutí myslíte vy? Otvorí sa Apple svetu alebo bude bojovať a teoreticky nás aj o niektoré funkcie a služby v EÚ definitívne pripraví? Svoje postrehy a názory nám napíšte do komentára na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -