Spoločnosť Apple má ďalší obrovský problém. Ako uvádza denník Financial Times, technologický gigant sa dostáva pod paľbu kritiky kvôli novým obvineniam zo strany Európskej Únie. Ich formálne oznámenie je naplánované na budúci týždeň.

Firma má podľa uniknutých informácií čeliť sťažnosti, že nespravodlivo monopolizuje systém mobilných platieb. Áno čítate správne.

Úradníkom sa najnovšie nepáči, že Apple propaguje svoju vlastnú službu Apple Pay, pričom obmedzuje prístup ku iným platobným službám, ktoré by mohli využívať technológiu NFC. Tá je od roku 2014 súčasťou každého jedného iPhonu či hodiniek Apple Watch.

Aby sme to upresnili, v súčasnosti dokáže NFC čip na iPhone využívať iba Apple Pay na bezproblémové a hlavne bezpečné bezkontaktné platby v maloobchodných predajniach. Funguje to tak, že používatelia jednoducho priložia svoj iPhone k terminálu a následne zaplatia rovnako, akoby v ruke držali kartu.

Apple zakazuje NFC pre iné platobné služby 

Nie je žiadnym tajomstvom, že prístup vývojárov aplikácií tretích strán je ku technológií NFC značne obmedzený. Jeho využitie v súvislosti s inou platobnou metódou (ako Apple Pay) je prakticky nemožné.

Spoločnosť Apple sa ale bráni tým, že tento prístup je nevyhnutný z dôvodu maximálnej ochrany zákazníkov pred zneužitím alebo narušením súkromia. Ako iste viete, táto firma si zakladá na maximálnej bezpečnosti a to je jedna z jej najväčších predností.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Obvinenia zo strane EÚ prichádzajú v turbulentnom období, kedy spoločnosť Apple čelí rastúcemu tlaku zo strany legislatívy, ako je zákon o digitálnych trhoch. Práve ten môže prinútiť túto spoločnosť, aby svoje platformy „otvorila“ ešte viac, než kedykoľvek predtým.

Súčasťou nových pravidiel je napríklad možnosť inštalácie aplikácií aj z iných obchodov ako je App Store, či sprístupnenie inn-app nákupov za pomoci platobných metód tretích strán. Uvidíme, akým spôsobom sa bude Apple voči týmto pravidlám brániť. Určite to ale nebude mať jednoduché.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJFT
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.