S pojmom NFC sa stretávame dlhé roky. Jedná sa o krátkodosahové, vysokofrekenčné a bezdotykové spojenie, vďaka ktorému je možné vymieňať si dáta a informácie medzi zariadeniami, ktoré sú od seba vzdialené približne 2 cm až 10 cm. NFC už nejaký čas ponúka iPhone či smartfóny s operačným systémom Android. Prečítajte si, ako technológia funguje, odkiaľ pochádza a na čo sa využíva.

História NFC

Near Field Communication“ je síce moderný pojem, no stojí za nim veľmi zaujímavá história. Jeho korene siahajú do rádiofrekvenčnej identifikačnej technológie, ktorá sa označuje ako RFID. V princípe ide o systém, kedy medzi sebou komunikujú dve zariadenia, z čoho jedno je pasívne a to druhé mu dodáva energiu, prostredníctvom rádiových vĺn. V prípade NFC sú to Značky, slangovo označované ako „tagy“.

- Reklama -

Patent na RFID podal Charles Walton v roku 1983. Presne o dvadsať rokov neskôr, v roku 2003 bolo NFC schválené ako norma ISO / IEC a neskôr ako norma ECMA. V roku 2004 bolo založené fórum spoločnosťami Nokia, Phillips a Sony, ktoré sa začalo zaoberať samotnou technológiou.

V 2006-tom prišli na svet prvé konkrétne špecifikácie pre NFC a po roku aj tagy (značky), testované s telefónom Nokia 6131. Spoločnosť AirTag uviedla NFC SDK (2008). V 2009-tom vydáva NFC fórum Peer-to-Peer, na prenos kontaktov, URL adries či zjednodušeného Bluetooth pripájania. Od tejto chvíle je NFC pripravené pre použitie v mobilnom priemysle.

Zlomovým sa stal rok 2010, kedy Nokia predstavila smartfón „C7„, ktorý mal ako prvý podporu pre čítanie NFC. Samotnú funkciu mohli majitelia využívať až v roku 2011, kedy spoločnosť vydala softvérovú aktualizáciu.

Do tej doby prebiehalo testovanie. V krátkej náväznosti na Nokiu vydal Samsung svoj Nexus S (2010), ktorý označujeme za prvý Android s NFC. Prvým iOS zariadením bol iPhone 6 (2014).

Následujúce roky by sme mohli označiť za časy veľkého rozvoja technológie, kedy sa začala dostávať do rôznych oblastí. Jednou z nich sú aj mobilné platby, ktoré nájdeme v operačnom systéme iOS a Android.

Trvalo to roky, kým spoločnosť Apple (2014) uviedla na trh Apple Pay (na Slovensku funguje od roku 2019). Reakcia v podobe Android Pay (od 2018 Google Pay) prišla približne o rok neskôr. Mobilné platby dnes pomaly nahrádzajú hotovosť a tiež fyzické karty. Vo svete sú stále populárnejšie. Tak isto sa rozširujú aj ďalšie možnosti použitia Near Field Communication v praxi.

Ako funguje NFC?

Čo je to NFC

Samotná technológia je aktívna vtedy, keď položíte dve podporované zariadenia blízko seba. Za pracovnú vzdialenosť by sme mohli označiť 2 až 10 cm. NFC využíva dátové rýchlosti 106, 212, 424 a 848 kbit/s. Rozoznávame dva základné režimy, v ktorých dokáže pracovať. Pasívny a aktívny mód. Každý z nich je vhodný na niečo iné.

Pasívne NFC

Začnime pasívnym módom. V ňom je len jedno zariadenie, ktoré funguje ako vysielač, poskytujúci nosné pole pre zariadenie prijímača. Druhé NFC zariadenie z tohto prijímača čerpá energiu (vytvorí sa elektromagnetické pole) a následne môže začať komunikovať. Tento mód poznáme napríklad z NFC tagov (pasívne zariadenie) a smartfónov (aktívne zariadenie).

Aktívne NFC

Na druhej strane máme aktívny mód. V ňom fungujú obe NFC zariadenia ako inicializátor a prijímač. Každé z nich má svoj individuálny zdroj energie a generujú si vlastne polia na prenos informácii. Aktívne NFC sa využíva napríklad pri mobilných platbách. Akonáhle priložíte telefón k terminálu, obe zariadenia sa navzájom „aktívne“ vyhľadajú. Aj to je dôvod, prečo celý proces prebehne tak rýchlo.

Využitie NFC v mobilných zariadeniach

V súčasnosti poznáme 3 všeobecné spôsoby, akými môžete túto technológiu zúžitkovať v spolupráci so smartfónom:

  1. Emulácia kariet: Zariadenie naskenuje bankomatovú kartu a následne dokáže získať jej vlastnosti (bezkontaktné platby).
  2. Čítanie: Zariadenie je aktívne a dokáže čítať pasívne tagy.
  3. P2P: Dve zariadenia s technológiou NFC sú blízko seba, komunikujú spolu a vymieňajú si informácie a dáta.

Tieto tri spôsoby sa následne prenášajú do samotných služieb, ktoré ponúkajú výrobcovia mobilných zariadení. Vďaka tomu vám váš smartfón dokáže nahradiť peňaženku, lístok na autobus či dokonca kľúče od auta…

Mobilné platby

Apple Pay spustený aj v Chorvátsku. Na dovolenku treba už len plavky a iPhone. - svetapple.sk
Mobilné platy sú asi najrozšírenejšie využitie

Asi najpopulárnejšie využitie NFC sledujeme v oblasti mobilných platieb. Do svojho zariadenia behom niekoľkým minút nahráte bankomatovú kartu a overíte ju prostredníctvom SMS. Pri pokladni sa stačí autorizovať (Face ID, Touch ID alebo kód) a účet sa bezkontaktne uhradí priložením smartfónu k terminálu. Celý proces prebehne rýchlejšie a bezpečnejšie, ako keby ste platili kartou alebo hotovosťou. Ďalšou výhodou mobilných platieb je fakt, že vás tu nedrží 50€ limit (pre bezkontaktnú platbu kartou na Slovensku).

NFC tagy (štítky)

iPhone NFC
NFC tagy veľa ľudí nepozná, no v skutočnosti sú veľmi praktické

Váš smartfón dokáže prečítať aj RFID tagy (štítky), ktoré sa môžu nachádzať na rôznych miestach. V tomto prípade hovoríme o pasívnom móde. V súčasnosti je využitie týchto tagov rôznorodé.

V domácnosti si napríklad jeden kus nalepíte ku rýchlovarnej kanvici a nastavíte časovač, aby vás smartfón upozornil, keď bude voda zovretá (aby ste ho aktivovali, stačí smartfón priložiť ku štítku).

Tagy sa dajú používať napríklad aj v reklame. Inzerent napíše do rozhrania dodatočné informácie a prijímateľ si ich jednoducho naskenuje do svojho telefónu a dočíta sa o produkte/ službe viac. Technológia nachádza svoje miesto aj v cestovnom ruchu, v múzeách, v školách a podobne.

NFC a Bluetooth

Čo je to NFC (Near Field Communication) a ako funguje?
Čo je to NFC (Near Field Communication) a ako funguje?

Párovanie dvoch zariadení môže byť otravné. Pokiaľ nemajú svoj deň, niekedy s tým musíte doslova bojovať. Čo ich ale priložiť k sebe a počkať, kým sa celý proces uskutoční sám?

NFC toto na niektorých smartfónoch dokáže a v praxi je to veľkým prínosom. No a keď už spomíname Bluetooth, vedeli ste o tom, že v súčasnosti mnohé slúchadlá obsahujú technológiu NFC, aby spojenie prebehlo rýchlejšie? Áno, majú to AirPods.

Elektronický lístok, doklady a iné dokumenty

Tým, že účet zaplatíte telefónom, čiastočne eliminujete nutnosť nosenia kariet. NFC však ponúka ešte väčšiu využiteľnosť. Jednou z nich je aj možnosť previesť do virtuálnej podoby rôzne elektronické cestovné lístky (električka, lietadlo, metro) alebo dokonca osobné dokumenty (občiansky/ vodičský preukaz).

Samozrejme, v tomto smere sa jedná o niečo, s čím sa na Slovensku zatiaľ nestretneme. Všetko je to ale hudba blízkej budúcnosti, na ktorú sa môžete tešiť.

Odomykanie auta, domu alebo kancelárie

Máme nové informácie ohľadom služby CarKey v iOS 13.4.
Máme nové informácie ohľadom služby CarKey v iOS 13.4.

V poslednej dobe sa do popredia dostáva funkcia „odomykania mobilom“. Vďaka NFC čipu sa tak dostanete napríklad do svojho auta priložením smartfónu ku (keyless) kľučke. Samozrejme, na to aby to fungovalo musí túto technológiu podporovať aj samotné vozidlo.

No a nakoľko má väčšina z nich už v dnešnej dobe aj bezkľúčové štartovanie, opäť vám stačí iba prítomnosť telefónu na to, aby ste mohli jednoduchšie odcestovať (bez fyzických kľúčov).

Aby sme to ale nekonkretizovali len na auto, NFC môžete využívať napríklad aj na špeciálnych zámkoch od domu, bytu alebo kancelárie.

Do vrecka už nebudeme dávať kľúče, peňaženku či doklady, ale iba telefón!

American Idol sa natáča pomocou iPhonu!
Čo je to NFC

No a na záver krátka predstava, ako budeme vďaka NFC fungovať o pár rokov. Ráno sa zobudíme a pomocou NFC tagu nastavíme časovač, kým sa nám urobí káva. Následne sa oblečieme, zbalíme si všetky veci a odchádzame z bytu. Ten samozrejme zamykáme smartfónom.

O 3 poschodia nižšie nás čaká nové auto, ku ktorému sa stačí priblížiť hodinkami, aby nám umožnilo jazdu. Samozrejme, v rannej špičke používame Waze. Na stojan pre telefón sme si preto dali ďalší NFC tag, aby sme túto appku nemuseli otvárať „manuálne“. Všetko prebehne omnoho rýchlejšie keď k nemu priložíme mobilno zariadenie.

Po ceste sa ešte zastavíme natankovať, kde samozrejme zaplatíme pomocou Apple Pay alebo Andorid Pay. Po potvrdení príchodu do práce (prostredníctvom NFC čipu na čítačke) si môžeme s kolegom vymeniť narýchlo dáta cez smartfóny a konečne začať „makať“. Možno sa vám to zdá ako nereálne, no takto nejako to môže fungovať. Uvidíme, do akej miery sa NFC etabluje na trhu. Držíme palce…

Prečítajte si tiež ako funguje NFC na iPhone…

iPhone XR
Čo je to NFC

zdroje: Wikipédia

Môže ťa zaujímať
- Reklama -