Nízke zásoby iMacu v obchodoch Apple Store, ako aj obmedzené zásoby ďalších modelov jablkových počítačov dlhšiu dobu naznačovali, že kalifornská spoločnosť chystá niečo veľké. Deň D je konečne tu a spolu s ním aj nové zariadenia so systémom macOS.

Po dlhých mesiacoch analytických odhadov a leakov z dodávateľského reťazca sme sa naozaj dočkali. Spoločnosť Apple práve predstavila nového zástupcu stolových počítačov, ktorým sa stal iMac 24″ novej generácie.

Ako sa očakávalo, nový jablkový desktop toho po dizajnovej stránke veľa nezmenil. To však neznamená, že sa neodklonil od svojho doterajšieho predchodcu. Nový model v sebe skrýva raketovo rýchly čip z rodiny Apple Silicon M3, ktorý hravo schová verziu z roku 2021 do vrecka.

Skutočné zmeny sa udiali pod kapotou

Spoločnosť Apple spravila v prípade vizuálu len malé „kozmetické“ zmeny, ktoré aj tak nie sú veľmi viditeľné. Taktiež sa tu nachádza klasický 24″ displej so 4,5 K rozlíšením, ktorého zobrazenie je na jednej strane veľmi pekné, no na strane druhej sa v porovnaní s predošlou verziou počítača zatiaľ nijako nezmenilo.

Hlavnou devízou je samozrejme úplne nový čip Apple Silicon M3, ktorý v porovnaní s čipom M1 ponúkne poriadny výkonnostný skok.

Zdroj: Apple

Čip M3 je postavený na rovnakej technológii ako A17 Pro, ktorý sa nachádza v iPhone 15 Pro. Je to prvý Apple čip pre počítače Mac založený na 3 nm architektúre. Okrem šialeného výkonu, ktorý umožňuje vyššiu rýchlosť či hardvérové využitie raytracingu však má výrazný vplyv aj na šetrenie energie pri rovnakom výkone.

Jadrá CPU v prípade M3 sú o 30 % rýchlejšie ako M1 a o 15 % rýchlejšie ako M2. Ak vás zaujímajú procesory Apple Silicon M3 v číslach, prečítajte si náš tematický článok, v ktorom sme podrobne rozobrali výkonnostné hodnoty nových čipov. iMacu novej generácie sa však ušiel iba „základný“ čip M3. Na verziu M3 Pro alebo M3 Max rovno zabudnite. Škoda…

Zdroj: Apple

Nový iMac 24″ je dostupný na predobjednávku už dnes, pričom prví zákazníci by sa ho mali dočkať o týždeň, konkrétne 7. novembra. Jeho začínajúca cenovka sa ustálila na sume 1 299 dolárov za verziu 256 GB úložiskom a 8 GB RAM. Na Slovensku by ste však v prípade takejto konfigurácie mali počítať so základnou cenou 1 599 €. Vychádzame pri tom z dát, ktoré sú uvedené na rakúskom App Store. Tie sa so Slovenskom prakticky vždy zhodujú.

Prečítajte si tiež  Apple predstavil nový MacBook Pro: Najlepší počítač sveta má procesory zo série M3

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -