V čase, keď na celom svete rastie nesúhlas s ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine, bol podľa portálu republicworld hackermi napadnutý mapovací softvér spoločnosti Apple. Narušitelia v ňom premenovali ruské ministerstvo obrany na „Ministry of Fascism“ (ministerstvo fašizmu).

Podľa ruskej štátom kontrolovanej televíznej siete RT stojí za touto zmenou útok hackerov, ktorí ju vykonali v priebehu piatku v aplikácií Apple Maps. Sami sme si to skúsili vyhľadať na iPhone (podľa približnej polohy nie podľa názvu) a môžeme potvrdiť, že tento názov na obrazovke stále svieti. Zatiaľ nie je jasné, kedy Apple chybu napraví.

Okrem nás to zaznamenali aj viacerí používatelia sociálnej siete Twitter, ktorí zdieľali množstvo fotografií a príspevkov. Pozrieť si ich môžete na konci tohto článku.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ruská televízia RT uviedla, že zdroj týchto hackerských útokov zatiaľ nie je známy a všetko podlieha vyšetrovaniu. Každopádne je však trochu prekvapivé, že sa niekomu podarilo prelomiť ochranu spoločnosti Apple a na podobný útok si vybral platformu Apple Maps. Kto však vie, možno tu má technologický gigant z Cupertina určité rezervy v oblasti zabezpečenia.

Do pozornosti tiež dávame, že hackeri dnes ráno odstavili aj nabíjacie stanice pre elektromobily neďaleko Ruska a na ich malých displejoch upozornili na inváciu, ktorá sa momentálne odohráva na ukrajinskom území.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJrepublicworld
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.