Zdá sa, že spoločnosť Apple napokon dobehla veľká kríza, ktorej dlhú dobu odolávala. Technologický gigant zverejnil finančné výsledky za mesiace apríl, máj a jún a veruže sa nie je čím chváliť. Aj keď firma vykázala miliardové zisky, v oblasti predaja hardvéru pocítila silný pokles. Môže za to Mac, iPad, ale aj iPhone.

Technologický gigant dosiahol v druhom štvrťroku 2023 obrat vo výške až 81,8 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte cca 74,28 miliardy eur. Z tejto obrovskej čiastky peňazí sa mu podarilo vygenerovať čistý zisk až na úrovni 19,88 miliardy amerických dolárov a teda cca 18,05 miliardy eur. Je to pomerne paradoxná situácia, nakoľko obrat síce v porovnaní s minulým rokom klesol o 2 %, no naopak zisk o 2 % narástol.

Aj keď sa teda spoločnosti Apple nedarilo tak, ako by si to želali jej investori, určite nemôžeme hovoriť o neúspechu. Dokonca sa jej v dvoch oblasti podarilo výrazne zvýšiť tržby. Aby ste v tom mali lepší prehľad, pozrite sa na zoznam nižšie:

  • iPhone: 39,67 miliardy dolárov (-2,4 %)
  • iPad: 5,79 miliardy dolárov (-7,3 %)
  • Mac: 6,83 miliardy dolárov (-19,8 %)
  • Doplnky a príslušenstvo: 8,28 miliardy dolárov (+2,4 %)
  • Služby: 21,21 miliardy dolárov (+8,2 %)

Z týchto čísel teda jasne vyplýva, že kríza v technologickom priemysle sa už týka aj technologického giganta z Cupertina a hoci sme mali pocit, že jej skvele odoláva, ani on a jeho produkty nie sú voči makroekonomickým trendom imúnni.

Mac dostal tvrdú facku. Prekvapilo príslušenstvo a služby 

MacBook Air M1
Zdroj: YouTube / Alexey Tomasheev / Arthur Winer (úprava redakcie)

Pri iPhone a iPade nejde o tak zásadné poklesy, no určite zaboleli. Oveľa väčším problémom je počítač Mac so stratou skoro 20 %, ktorý dostal od zákazníkov tvrdú facku. Apple sa s tým bude musieť v najbližšom období popasovať. V priebehu najbližších 12 mesiacov sa však dočkáme zaujímavých noviniek, ktoré by mohli tieto čísla trochu zvrátiť.

Naopak, čo výsledky citeľne zlepšilo bola kategória inteligentných doplnkov a príslušenstva, do ktorej spadajú Apple Watch, AirPods, Apple TV, ale aj obaly či kryty a ďalšie produkty, ktoré spoločnosť Apple predáva.

Tento segment narástol až o 2,4 %, za čo môže Apple vďačiť svojim vynikajúcim slúchadlám AirPods Pro 2. generácie a extrémne odolným inteligentným hodinkám Apple Watch Ultra.

V neposlednom rade si obrovskú pochvalu zaslúžia aj služby, do ktorých spadá iCloud, Apple Music, Apple TV+, Podcasty a ďalšie. V rámci tejto kategórie sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť 1/4 celkových príjmov za druhý štvrťrok 2023, ktoré presiahli 20 miliárd dolárov. Rast sa teda zastavil až na číslici 8,2 %, čo je mimoriadne pozitívny údaj.

Prečítajte si tiež  Akcie Apple dosiahli novú rekordnú hodnotu!
Loopi
REKLAMA

Dôvodom je najmä to, že spoločnosť Apple má na svojich službách vysoké marže a hlavne tvoria pravidelné (mesačné alebo ročné) príjmy. Dokážu byť teda skvelou náplasťou na nie celkom pozitívne predaje hardvérových produktov. Uvidíme, ako sa bude firme dariť naďalej. Čo si myslíte vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -