Steve Jobs prispel významne do technologického sveta, keď ešte v roku 1976 založil spoločnosť Apple spolu so Stevom Wozniakom a Rolandom Waynom. Vlasniť teda niečo čo Jobs podpísal môže byť zaujímavé a je to hlavne vzácne. Podpisy nerozdával ani zďaleka tak ako by si si to myslel. Mal na to svoje vysvetlenie. Ničo sa však ale našlo a dnes to má obrovskú hodnotu. 

Dražby

V dnešnej dobe sa dá vydražiť prakticky kadečo a aj kus podpísaného papiera môže mať hodnotu v rádoch desiatkach tisíc eur. Nie je však podpis ako podpis. Ak ide o stopu, ktorú tu zanechal legendárny zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs, automaticky to má obrovskú hodnotu. Prečítaj si o 2 veľmi zaujímavých dražbách, ktoré nás čakajú v následujúcej dobe.

Šek

V prvom rade sa ide dražiť šek ktorý Steve Jobs vypísal ešte v minulosti svojej bývalej priateľke Tine Redse a má veľmi zaujímavú históriu. Hoci sa s ňou rozišiel, údajne s ňou udržiaval dobre vzťahy ešte minimálne 4 roky. Napríklad v čase, keď ho vyhodili z vlastného Applu zobral Tinu do Európy, kde si spolu urobili perfektný výlet. Dokonca sa šepká, že Steve Jobs požiadal svoju vtedajšiu priateľku o ruku, avšak ona to nakoniec odmietla. Mal to byť jeden z dôvodov, prečo sa ich vzťah ukončil.

Šek Steve vypísal ešte v roku 1988, teda v čase, kedy už naplno pracoval na svojom ďalšom projekte, spoločnosti NeXT. Sumu vypísal na $2000 čo v tej dobe veru nebolo málo. Netušíme prečo Jobs šek svojej bývalej priateľke posieľal avšak asi ani on netuší, že tento istý „kúsok“ papiera skončí o 30 rokov neskôr v dražbe, kde bude mať hodnotu minimálne $20 000. To je ale iba suma, na ktorej sa aukcia začína, podľa odhadov môže veľmi ľahko vyskočiť o tisícky či dokonca desiatky tisíc dolárov.

Nepredpokladáme síce, že by mal niekto z našich čítateľov záujem o nákup šeku, ktorý má len štartovaciu cenovku $20 000 ak však áno, tu je možnosť prečítať si o danej udalosti o čosi viac. Treba ale rátať s tým, že na svete sú zberatelia, ktorí sú vyslovene zameraný na podpisy slávnych celebrít či ľudí. Budú teda ochotní vybehnúť až extrémne vysoko!

Takto vyzerá šek, ktorý podpísal sám Steve Jobs - svetapple.sk
Takto vyzerá šek, ktorý podpísal sám Steve Jobs – svetapple.sk

3 predmety

Hoci sa nejedná o tú istú dražbu v podstate je trošku náhoda, že sa objavili ďalšie podpisy Steva Jobsa. Tento krát ale v Bostone. Nebude sa ale dražiť žiaden šek. Ten bol pravdepodobne ešte vzácnejší ako nižšie uvedené podpisy, ktoré sa nachádzajú na najrôznejších predmetoch. Na druhú stranu všetko má svoju historickú hodnotu a sami nie sme natoľko znalí, aby sme vedeli povedať, čo sa predáva najdrahšie a načom naopak predávajúci zarobí najmenej. Tak či onak, tu je ponuka na ďalšiu akciu. Ešte dodáme, že sa odohrá 8. marca 2018.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro Max tak ľahko nezoženiete. Čakacie doby budú spočiatku brutálne

Žiadosť o zamestnanie

Áno, aj Steve Jobs žiadal o zamestnanie. Koniec koncov, dokým nezaložil spoločnosť Apple a nezačal zarábať milióny dolárov, sám musel z niečoho žiť. Tento podpis pochádza ešte zo roku 1973. Vtedy sa Steve uchádzal o zaujímavú pozíciu. Post elektronicky technik či dizajnový inžinier. Tento kúsok papiera má obrovskú hodnotu už aj preto, lebo bol podpísaný v čase, kedy mal Jobs len 18 rokov. Vtedy sa mu o Apple asi ani nesnívalo. Odhady hovoria o tom, že z trojice produktov je toto ten, ktorý sa vydraží za najviac peňazí. Štartuje na $5 000 a odhady hovoria, že sa skončí niekde pri $50 000.

Takto vyzerá žiadosť o zamestnanie z roku 1973, na ktorej je podpísaný sám Steve Jobs - svetapple.sk
Takto vyzerá žiadosť o zamestnanie z roku 1973, na ktorej je podpísaný sám Steve Jobs – svetapple.sk

Návod Mac OS X

Obyčajná správa systému Mac OS X, ktorá nie je zase tak obyčajná. Dôvodom je samozrejme podpis Steva Jobsa a okrem toho aj jedno malé venovanie. Jedná sa o pomerne moderný predmet, Jobs ho podpísal v roku 2001, teda začiatkom tisícročia, kedy predstavil napríklad aj prvý iPod. Pokiaľ by si mal záujem, štartovacia cena je len $1 000. Hoci to znie sľubne, príliš sa neteš, suma sa môže vyšplhať až na $25 000.

Mac OS X základy s malým venovaním môžu mať obrovskú hodnotu - svetapple.sk
Mac OS X základy s malým venovaním môžu mať obrovskú hodnotu – svetapple.sk

Podpísaný článok v novinách

Nakoniec budeme hovoriť o treťom predmete. Ide o podpísaný článok v novinách Daily Post. V tomto článku sa píše o vtedajšej konferencií WWDC a publikovaný bol 10. júna 2008. V poradí ide teda o najmladší a „najčerstvejší“ kúsok. V tom istom roku Apple predstavilo napríklad prvú generáciu MacBooku Air či druhú generáciu iPhonu s označením 3G. Hoci je najmladší, nezačína ako najlacnejší. Začína na $2 500 a konečná suma môže byť viac ako $15 000.

Podpis na článku v novinách môže mať poriadnu hodnotu – svetapple.sk

Neuveriteľný biznis

Povedzme si na rovinu, toto môže byť neuveriteľný biznis už len kvôli tomu, že sa tu predáva skôr história ako daný predmet. Iste podpis je vzácna vec, alebo aby zaň niekto zaplatil na kúsku papieru v radoch desiatok tisíc eur či dolárov sa niekomu môže zdať choré. Z minulosti ale vieme, že o Jobsové podpisy je záujem a zberatelia ponúknu akúkoľvek sumu, aby sa k nim dostali. Napríklad za podpis v Newseek zarobil predávajúci $50 587. Je teda jasné, že ani jeden podpis sa nepredá pod cenu a každý si nájde svojho majiteľa. Držíme s predajom palce a ak sa dozvieme ďalšie zaujímavé informácie, určite vás budeme kontaktovať.

Zdroj: appleinsider.com

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.