Rok 2020 sa niesol v znamení pandémie koronavírusu a hoci sa mnohí obávali o budúcnosť spoločnosti Apple, tá napokon dosiahla po ekonomickej stránke rekordné čísla.

Za tento úspech sú kompetentní pochopiteľne adekvátne odmenení. Výnimkou nie je ani Tim Cook, šéf tohto technologického giganta.

- Reklama -

Zatiaľ čo v roku 2020 bol v tomto istom rebríčku od Bloomberg považovaný za druhého najlepšie plateného generálneho riaditeľa v USA, v roku 2021 klesol až na ôsmu priečku. To ale neznamená, že si jeho bankový účet neprilepšil viac. Práve naopak.

Zatiaľ čo v roku 2019 dokázal Tim Cook zarobiť 133,7 milióna dolárov, čo je suma, do ktorej sa rátajú aj odmeny, plat či akcie, v roku 2020 to bolo skoro dvojnásobne viac. Za celých 12 mesiacov inkasoval od Apple až 265 miliónov dolárov. Niet samozrejme pochýb o tom, že si to za skvelé vedenie firmy s nahryznutým jablkom v logu zaslúžil.

Plat tvoril absolútne minimum z tohto zárobku 

Ak by sme mali byť konkrétnejší, základný plat predstavoval asi „iba“ 3 milióny dolárov (cca 250 000 $ mesačne). Dôležitejšie sú však odmeny a výhody, ktoré atakovali 11,7 milióna dolárov a úplne najdôležitejšie akcie v hodnote 250,3 milióna dolárov.

Napriek tomu, že Tim Cook už nie je druhým najlepšie zarábajúcim CEO v USA je dôležité povedať, že sa určite nemá zle. Hodnota jeho majetku v súčasnosti predstavuje zhruba 1,4 miliardy amerických dolárov.

Pre porovnanie, Elon Musk a Jeff Bezos sa v tomto rebríčku pohybujú na čiastkach od 180-200 miliárd amerických dolárov. Pri týchto dvoch najbohatších mužoch sveta ide ale o odlišnú situáciu.

Dajte nám vedieť do komentára, či si myslíte, že uvedenú čiastku zarobil Cook zaslúžene. Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.