Po tom, čo spoločnosť Apple oficiálne ukončila vývoj svojho vlastného auta, ktoré sme mohli poznať aj pod názvom „Titan“, sa technologický gigant viac zameral na integráciu systému CarPlay 2.0 medzi väčšie množstvo výrobcov automobilov. Ako sa však ukázalo podľa portálu Appleinsider, ani dostatočne atraktívny vizuál tohto používateľského rozhrania nemusí byť pre niektoré značky zaujímavý.

Hoci implementáciu CarPlay 2.0 už potvrdili takí hráči, ako Porsche a Aston Martin, čoraz viac výrobcov automobilov sa rozhoduje pre systém Android Automotive od spoločnosti Google. Ide o integrovanejšie riešenie, ktoré je do multimediálnych systémov zabudované od výroby. Tým sa zároveň líši aj od systému Android Auto, ktorý je založený na princípe mobilnej aplikácie.

V čase, kedy sa spoločnosť Apple horko ťažko pokúša presvedčiť automobilky, aby porozmýšľali nad CarPlay 2.0, spoločnosť Google úspešne získala na svoju stranu gigantov, ako napríklad BMW, Ford, General Motors a Volkswagen.

Napriek tomuto posunu však netreba zabúdať, že väčšina automobilového sveta naďalej podporuje aj Apple CarPlay, pretože si uvedomuje dopyt po tejto technológii zo strany používateľov iPhonov.

CarPlay je zadarmo, no nemusí to tak byť naveky 

Porsche carplay 2.0
Zdroj: Porsche

Zaujímavé je, že technologický gigant v súčasnosti neúčtuje výrobcom automobilov poplatky za licenciu CarPlay, ani neponúka spotrebiteľom žiadnu platenú verziu. Celá služba je tak k dispozícii pre všetkých úplne zadarmo, čo je na spoločnosť Apple možno až trochu netradičné.

Známy analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg preto začal hovoriť o rôznych stratégiách, ktoré by spoločnosť Apple mohla použiť na monetizáciu. V budúcnosti by si firma mohla od automobiliek začať pýtať rôzne poplatky za špeciálne upravenú verziu systému, ktorá bude založená na šablónach a ktorá umožní prispôsobenie vzhľadu výrobcom automobilov aj používateľom.

Táto stratégia by mohla znamenať novú kapitolu pre CarPlay a premeniť ho z bezplatnej funkcie na významný zdroj príjmov pre spoločnosť Apple. Nechajme sa prekvapiť, ako to vo finále dopadne. Apple má s CarPlay pred sebou ešte veľmi dlhú cestu.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Výroba iPhonu 13 štartuje v ďalšej krajine. Zariadenia z nej sa môžu časom predávať aj na Slovensku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -