Spoločnosť Apple nedávno aktualizovala svoju oficiálnu webovú stránku, z čoho vyplýva vzrušujúce odhalenie pre technologických a automobilových nadšencov. Prvé americké modely áut budú vybavené pokročilou podporou CarPlay 2.0 už v roku 2024. Hoci presný časový rámec zostáva utajený, táto aktualizácia predstavuje významný krok vpred v integrácii spoločnosti Apple do automobilového priemyslu.

Predstavenie prvej beta verzie systému operačného systému iOS 17.4, ku ktorému došlo počas včerajšieho večera prinieslo niekoľko zaujímavých zistení. Vývojári Aaron Perris a Steve Moser pre portál Macrumors objavili v systéme odkazy na osem nových aplikácií pre CarPlay 2.0.

Tie sú dôkazom toho, že táto technológia bude mať napojenie prakticky na všetky systémy vo vozidle a pravdepodobne navždy zmení spôsob, akým budete v nových autách cestovať:

  • Automatické nastavenia: Táto aplikácia vám umožní spravovať iPhony a upravovať nastavenia vozidla.
  • Autokamera: Táto aplikácia zobrazí obraz zo zadnej kamery vozidla.
  • Nabíjanie: Táto aplikácia zobrazí úroveň nabitia batérie, stav nabíjania, čas zostávajúci do úplného nabitia batérie a ďalšie informácie.
  • Klíma: Táto aplikácia poskytne prístup k ovládaniu klimatizácie vozidla v rámci CarPlay a umožní vám nastaviť teplotu klimatizácie alebo kúrenia, rýchlosť ventilátora, vyhrievanie sedadiel, vyhrievanie volantu a ďalšie funkcie.
  • Indikátor dverí: Táto aplikácia zobrazí, či sú otvorené niektoré z dverí vozidla, a môže tiež zobrazovať výstražné symboly vozidla.
  • Médiá: Táto aplikácia poskytne prístup k ovládaniu rozhlasových staníc FM a AM v rámci CarPlay spolu s ďalšími možnosťami médií, ako napríklad SiriusXM. Nie je jasné, či SiriusXM ponúkne satelitné pripojenie, alebo zostane obmedzené na internetové streamovanie. Používatelia si budú môcť vybrať zo zoznamu hudobných žánrov, napríklad Top 40 a Rock.
  • Tlak v pneumatikách: Táto aplikácia bude zobrazovať tlak vzduchu v každej pneumatike vozidla a poskytovať upozornenia na nízky tlak, vysoký tlak a defekt pneumatiky.
  • Výlety: Táto aplikácia poskytne rôzne údaje súvisiace s jazdou vrátane priemernej rýchlosti vozidla, spotreby paliva alebo energetickej účinnosti, celkového času a vzdialenosti prejdenej počas cesty a ďalších údajov.

A aj keď je to pomerne dosť noviniek, ešte stále nekončíme. Operačný systém iOS 17.4 totiž odhaľuje aj ďalšie zaujímavé detaily, vďaka ktorým bude CarPlay 2.0 mimoriadne osobný a nápomocný za každých okolností.

CarPlay 2.0 dostane novú rozlúčkovú obrazovku 

CarPlay 2.0
Zdroj: Macrumors (snímka obrazovky)

Medzi prvé zaujímavé funkcie objavené v beta verzii iOS 17.4 patrí obrazovka „Goodbye“, ktorá sa objaví na displejoch vtedy, keď vodič vypne vozidlo. Tento malý, ale premyslený detail zlepšuje používateľský zážitok a ponúka personalizovaný dotyk s vodičom na konci každej cesty.

Prečítajte si tiež  BuzzFeed: Apple Watch pre všetkých zamestnancov

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

CarPlay prinesie vlastné budíky. Budeme si ich môcť prispôsobiť

CarPlay 2.0
Zdroj: Macrumors (snímka obrazovky)

Spoločnosť Apple dodržala svoj sľub a do beta verzie iOS 17.4 zahrnula funkcie, ktoré používateľom umožňujú prispôsobiť tému a farebnú schému novej generácie CarPlay 2.0 do posledných detailov.

Patrí sem aj možnosť prispôsobiť si vzhľad prístrojového panela vrátane budíkov, ktorý ponúka používateľské prostredie prispôsobené konkrétnej značke vozidla. Vďaka tomu bude celý multimediálny systém vo vašom vozidle pôsobiť ešte celistvejšie, ako dnes pri klasickom CarPlay 1.0.

CarPlay 2.0
Zdroj: Apple

Nebude to skrátka vyzerať tak, že na jednej obrazovke uvidíte CarPlay a na tej druhej úplne iný systém s odlišným používateľským rozhraním a grafikou, za ktorým stojí automobilka.

Medzi prvými bude Porsche a Aston Martin 

Porsche carplay 2.0
Zdroj: Porsche

Spoločnosť Apple nám prvýkrát poskytla náhľad na novú generáciu Apple CarPlay v júni 2022, keď ju predstavila na vývojárskej konferencii WWDC. Už v tom čase nám predviedla prispôsobiteľné rozhranie, ktoré sa dá upravovať konkrétnym modelom vozidiel a identite značiek.

Známe európske automobilky Aston Martin a Porsche nám túto funkciu predviedli ešte koncom decembra, o čom sme napísali aj samostatný článok. Prvá menovaná už medzičasom potvrdila uvedenie svojich prvých vozidiel, vrátane nového modelu športového vozidla DB12 vybaveného touto technológiou v roku 2024.

Apple okrem toho sľubuje, že do jeho projektu CarPlay 2.0 sa zapojili aj značky ako Acura (Honda), Audi, Ford a Mercedes-Benz. Otázne však zostáva, či táto technológia bude fungovať len v nových vozidlách, alebo ju bude možné využívať aj na niektorých starších modeloch pomocou softvérovej aktualizácie.

Nechajme sa prekvapiť, ako to vo finále dopadne. Už teraz je, ale jasné, že Apple stéjí na prahu ďalšej veľkej revolúcie v automobilovom priemysle. Toto konkurencia len tak nedobehne. 

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -