Obchod Google Play, ktorý je domovom viac ako troch miliónov aplikácií pre Android, údajne zaznamenal v prvej polovici roka 2022 pokles predajov aplikácií. Pre mnohých vývojárov ide o sklamanie, ktoré pomerne výrazným spôsobom pocítili aj vo svojich vreckách. Medziročné zníženie príjmu totiž v priemere dosiahlo až 7,4 %, čo určite nie je zanedbateľné číslo. Tieto údaje pochádzajú z nezávislého prieskumu spoločnosti SafeBettingSites, ktorý sa zameriava na hodnotenie rôznych webov, platforiem, služieb a apiek na stávkovanie.

Ak by sme sa pozreli na celkovú sumu, ktorú nechali majitelia iOS a Androidov v internetových obchodoch, dostali by sme sa na čiastku až 65 miliárd amerických dolárov. Ide o medziročný nárast o necelé 1 %, kedy to bolo 64,4 miliardy dolárov za celé sledované obdobie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Zo štatistík sa však podarilo zistiť aj to, že zatiaľ čo používatelia systému Android za posledných šesť mesiacov minuli na aplikácie celkovo 21,3 miliardy dolárov, používatelia Apple zariadení sa dostali na zvyšných 43,7 miliardy dolárov. Aj keď je teda používateľská základňa cupertinského giganta podstatne menšia, zarobiť dokázala viac ako dvojnásobok.

Po pandémii sa nakupuje menej 

iPhone s iOS a zariadenie s Androidom
Zdroj: Unsplash / Hardik Sharma

Podľa výskumnej správy mohla pokles štatistík v obchode Google Play spôsobiť aj pandémia ochorenia COVID-19. Počas pandémie totiž obchod s aplikáciami Google zaznamenal obrovský nárast predajov, keďže väčšina jednotlivcov trávila čas na svojich telefónoch.

Tento efekt bol dokonca tak výrazný, že v prvej polovici roka 2021 sa zvýšili zárobky až o 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 (kedy sa pandémia len rozbiehala). V tom istom období zažil nárast aj App Store, avšak v tomto prípade činil „iba“ 21 %. Ani to však nie je nízke číslo.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Keďže sa však situácia začala normalizovať a ľudia a študenti chodia do kancelárií či škôl, teraz sme svedkami prepadu, ktorý s tým logicky súvisí. Uvidíme, aké hodnoty budú tieto trhoviská dosahovať v najbližšom období.

Každopádne sme však zvedaví, či sa niekedy situácia na Androidoch zmení. Horšie obraty dosahuje táto platforma dlhodobo. Nejde teda iba o efekt posledných mesiacov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -