Majitelia Macu obvykle vírusy nikdy príliš neriešili, pretože počítače od Apple bolo omnoho náročnejšie napadnúť ako tie s operačným systémom Windows. Ak sa to však predsalen niekedy podarilo, poväčšine slávy daného malwaru netrvala dlho a Apple ho pomocou šikovného updatu rýchlo „zahubilo“. V poslednej dobe o podobných nevítaných programoch počúvame čoraz menej. Jeden však predsalen do Macu zavítal a je pomerne nebezpečný. Nikto si ho nevšimol niekoľko rokov!

Závažná bezpečnostná chyba

Aj tak by sa dala nazvať celá táto situácia, v ktorej hrá hlavnú úlohu Malware napádajúci používateľov MacBookov, iMacov či Macu Pro. Bezpečnostní výskumníci ho objavili len prednedávnom a ukázalo sa, že im pomedzi prsty utekal dlhé roky. Tento vírus je ale v skutočnosti veľmi nebezpečný a narušuje priamo súkromie a bezpečnosť užívateľov.

Zaujímavé na tom celom je, ako dlho tento nebezpečný software existuje. Ide o variantu malwaru Fruitfly, objaveného v januári tohto roka. Ten bol bezpečne odstránený aktualizáciou MacOS, avšak ako sa ukazuje táto varianta je aktívna minimálne 5 až 10 rokov. To je neuveriteľne dlhá doba na to, aby si to počas nej nikto nevšimol.

Hacker, ktorý tento program navrhol, musel byť skutočný frajer a nájsť takú dieru v systéme, ktorú si nikto počas rokov vôbec nevšímal a nepovažoval ju za dôležitú.

iMac - svetapple.sk

A prečo je taký nebezpečný?

Vírus je nebezpečný presne v tom, v čom vírusy býajú nebezpečné. V prvom rade o ňom vôbec nevieš, takže jeho úlohou nie je spomaľovať počítač. Horšie ale je, že dokáže robiť snímky obrazovky, zapnúť tvoju FaceTime kameru a dokonca vidieť všetko to, čo napíšeš, respektíve to rovno ukladať. Väčšinou bol tento vírus objavený na počítačoch nachádzajúcich sa v amerických domácnostiach. Podľa výskumníka Patricka Wardle sledoval IP adresy a dáta zasielal na server.

Reálne sa však nepotvrdilo, že by niekomu škodil. Podobné programy môžu byť využívané napríklad na vydieranie a získanie peňazí. Otázne ale je či je tomu skutočne tak. Škodiť vraj mohol veľmi, mal na to dostatočné „schopnosti“. Výskumník samozrejme o tomto probléme informoval úrady, ktoré zablokovali servery, kam malware zasielal získané informácie.

Okrem úradov oboznámil aj Apple, ktoré by malo dieru opraviť v najbližšej aktualizácií. Akonáhle sa teda objaví aktualizícia, preventívne si ju nainštaluj, nikdy nevieš, čo sa v tvojom Macu skutočne skrýva, aj keď ti Apple garantuje, že ide o jeden z najbezpečnejších počítačov na svete.

iMac - svetapple.sk

 

Prečítajte si tiež  Animované aplikácie v iOS by boli fajn. Prečo by ich mal Apple povoliť?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.